DENETİMSİZ LPG VE HIZ 6 CAN ALDI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Adana Şubesi

 

DENETİMSİZ LPG VE HIZ 6 CAN ALDI

 

 

 

15.08.2013

  

 

14 Ağustos 2013 günü Halil ALTIN‘ın kullandığı 63 KU 899 plakalı Chery marka Denetimsiz LPG‘li araç ile Yumurtalık ilçesinden Osmaniye‘ye dönerken Ceyhan ilçesinde, iddiaya göre; aşırı hız nedeniyle yol kenarında bulunan kanalizasyon borusu ve ağaca çarparak meydana gelen trafik kazasında 4 kişinin olay yerinde öldüğü ve 7 kişinin yaralandığı bir kaza meydana gelmiştir. Yaralananlardan biri 6 aylık bebek olmak üzere 2 kişide tedavi gördükleri hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Kazada yaralanan ve tedavi gören yurttaşlarımıza acil şifalar diliyor, hayatını kaybeden yurttaşlarımızın acılı ailelerine de başsağlığı diliyoruz.

Kazanın duyulması üzerine MMO Adana Şubemiz tarafından olay yerinde yapılan ön araştırma da 63 KU 899 plakalı Chery marka aracın LPG dönüşümlü araç olduğu ancak LPG dönüşümünün Ruhsatına işletilmemiş olduğu ve OdamızdanLPG Sızdırmazlık Raporu ve Montaj Tespit Raporu almadığı odamız veri tabanı incelenerek tespit edilmiştir.

Kamuoyunun bildiği gibi araçlardaki LPG dönüşümlerinin ilgili yasalara, yönetmeliklere ve standartlara uygunluğunun kontrolü ile son kontrolleri yapılarak montaj tespit raporu düzenleme yetkisi ve gaz sızdırmazlık kontrolü Makina Mühendisleri Odası tarafından yapılmaktadır. Odamız, yetkili firmalar tarafından LPG‘ye dönüşümü yapılan araçların LPG Gaz Sızdırmazlık Kontrolü ile son kontrolleri yapılarak Montaj tespit rapor çalışmalarını, ülke çapında 160 ayrı kontrol noktasında, uzman üyeleri eliyle yerine getirmektedir.

Bu çalışmalarımız sırasında bizleri en çok üzen konu, bazı vatandaşlarımızın denetimleri gereksiz ve yararsız görmelerinden kaynaklanan tutum ve davranışlarıdır. Vatandaşlarımızı, kendilerinin ve sevdiklerinin can ve mal güvenliği için bu denetimlere duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Ayrıca, vatandaşlarımız, herhangi bir zamanda araçlarında şüpheli bir ses veya gaz kokusu almaları halinde hemen LPG kontrol noktalarımıza gelerek, LPG sızdırmazlık kontrolünü ve montaj uygunluk kontrollerini ÜCRETSİZ yaptırabilirler.  Vize işlemleri dışında kalan bu kontroller uzman teknik görevlilerimiz tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

19.12.2011‘den önce LPG dönüşümü ruhsatına işlenmiş olan araçların Karayolları Fenni Muayene İşlemleri için almaları zorunlu olan gaz sızdırmazlık raporu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 19.12.2011‘de "Araç Muayene İstasyonları" genelgesinde LPG ve CNG takılan araçlarda en geç bir ay önceki tarihe ait gaz sızdırmazlık raporu aranması zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu durum tehlikenin yanı sıra merdiven altı imalat yolunu yaygınlaştırdı. Standartlara uygun olmayan dönüşümler  ile standart dışı "KİT" kullanımı yaygınlaştı. Standart dışı malzeme kullanan denetimsiz ve kontrolsüz can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak araçlar trafikte dolaşmaktadır.

Biliyoruz ki; Denetime ve teknik standartlara uygunluk konusunda duyarlılık göstermeyen kişiler kendisiyle birlikte sevdiklerinin ve başka masum insanların can ve mal güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. En küçük ihmal ya da önemsizleştirme bu olayda gördüğümüz gibi bir faciaya neden olabilmektedir.

Gerekli önlemlerin alınması ve denetimlerin yapılması halinde LPG dönüşümlü araçların kullanılmasında teknik ve güvenlik açısından hiçbir sorun meydana gelmeyecektir.

Sorunu etkili bir şekilde çözebilmek, can ve mal kayıplarının yaşanmaması için aşağıdaki önlemleri yetkililerin dikkate alması gerekmektedir;

  

·        Merdiven altı, korsan LPG araç dönüşüm işini engellemek için TSE‘nin yeterlilik verdiği firmaları kontrol etmesi gerekmektedir. Bunun dışında korsan LPG araç dönüşüm işi yapan merdiven altı atölyelerin cezalandırılması ve kapatılması,

·        Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı‘nın 19.12.2011‘de "Araç Muayene İstasyonları" genelgesi LPG Sızdırmazlık Raporu muayene ön şartı olmaktan çıkarılmıştı. Bu uygulamadan ivedilikle geri dönülmeli ve LPG Sızdırmazlık Raporu muayene ön şartı olarak tekrar uygulamaya alınması,

·        Yetkisiz firmalar tarafından standartlara uygun dönüştürülmeyen ve standart dışı malzeme kullanılan LPG‘li araçlara LPG dolumu yapılmaması için otogaz istasyonlarının EPDK ile işbirliği içerisinde Maliye Bakanlığınca Denetlenmesi,

·         Trafik kontrollerinde trafik polisleri ve jandarmanın aynı zamanda LPG denetimi de yapması,

·        Trafik Yasası uyarınca LPG dönüşümü ruhsatına işletilmemiş ve MMO kontrol noktasından geçmemiş araçların trafikten men edilmesi,

·        Araç muayene istasyonlarında LPG‘li araçların muayenesinde kusur ve ihmallerinin bulunması,

Gerekli denetimleri ilgili ve yetkililer tarafından yapılması, LPG dönüşümlü araç kullanıcılarının denetimler konusunda duyarlı olmaları halinde, halkın can güvenliğini tehdit eden bu tehlikenin üstesinden gelineceği inancındayız.

 

TMMOB MMO Adana Şube

Yönetim Kurulu