KAZA DEĞİL, ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS...

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Adana Şubesi

Adana’da, tüpgaz satışı yapan ve kaçak dolum yapıldığı belirlenen bir işyerinde çıkan yangın sonucu 1'i çocuk 2 vatandaşımız yaralandı.

Adana‘da, tüpgaz satışı yapan ve kaçak dolum yapıldığı belirlenen bir işyerinde çıkan yangın sonucu 1‘i çocuk 2 vatandaşımız yaralandı.

Yoğun konut yerleşiminin bulunduğu Gülpınar mahallesi, 77. sokak‘ta tüpgaz satışı yapan işyerinde, kaçak dolum yapılırken bir patlama meydana geldi. İşyerinde çalışan bir kişi ile o anda yardım etmek için orada bulunan, akrabası 8 yaşındaki bir çocuk çıkan yangın sonucunda yaralandı.

Sorunlarımızın iç içe geçmişliğini gösteren çok acı bir örnek olan bu olayda , göçün, kaçak yapılaşmanın, konut alanı içinde işyeri açmanın, çocuk işçiliğinin sonuçlarını hep beraber görüyoruz. Mahalle içi ara sokaklarda, konutların zemin katında işyerleri açılmasına göz yuman, hatta destekleyen, bu tip yasadışı, akıldışı yerleri seçim, siyaset, oy vb. kaygılarla görmezden gelen yerel yönetimlerin, denetim görevini yerine getirmeyen, getiremeyen kamu otoritelerinin yaşadığımız her kazada, duruma seyirci kalan halini hep beraber izliyoruz.

Davutpaşa‘da yaşanan patlamada 24, Tuzla tersanelerinde son 9 ayda 20, Kahramanmaraş baraj inşaatında 4, en son tarım işçilerini taşıyan kamyonun geçirdiği kaza sonucu 9 yurttaşımızı kaybettik. Sayılanlar, buzdağının sadece görünen kısmıdır .

İki gün önce yaşanan patlama ve yaralanma olayı özelinde, yaşananları birer kaza olarak kabul etmek olanaksızdır . Duruma göz yuman yerel yönetimler de, denetim görevini yerine getirmeyen yetkililer de yaşanan ve yaşanabilecek olan kazalardaki kendi sorumluluklarını görmek durumundadırlar.

Bu kaza yasalara ve teknik standartlara uymayan LPG tüp dağıtıcılarının faaliyetlerini sürdürmekte olduğunu ve Adana halkının can ve mal güvenliğini tehdit etmekte olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Konuyla ilgili olarak; 02.03.2005 tarihinde yayınlanan, amacı; "ülkemizde kullanımı hızla yaygınlaşan sıvılaştırılmış petrol gazlarının tüketiciye ekonomik, kaliteli ve güvenli ulaşması ve sektördeki faaliyetlerin bu kapsamda düzenlenmesi, yönlendirilmesi, gözetimi ve denetimi" olan 5307 sayılı Kanunun 15. maddesi uyarınca;

LPG piyasasında görev yapan sorumlu müdür, tanker şoförü, dolum personeli, tüp dolum personeli, tanker dolum personeli, test ve muayene elemanları ve otogaz LPG dolum personeli, pompacılar ile tesisat, projelendirme ve imalatında görev alan diğer personelin yanında tüp dağıtım araçlarının şoförleri ve tüp dağıtım personelinin de Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, TMMOB‘ye bağlı ilgili Meslek Odası tarafından eğitilmesi zorunlu hale getirilmiştir.

Üzülerek belirtmek gerekir ki; söz konusu eğitimler, sadece Adana‘da binlerce kişiyi kapsaması gerekirken,  konuyla ilgili bütün duyurularımıza rağmen, tüp dağıtım işinde çalışan personelin  2007 yılı içinde sadece 370 kişi ilgili eğitimi almıştır.

İlgili tarafları, Adana halkının can ve mal güvenliğiyle daha fazla oynamamaları için uyarıyoruz . Kamu yetkililerini çok daha kötü sonuçlar doğurabilecek kazalar yaşanmadan sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyor , konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

MMO Adana Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin ATICI