REYHANLI SALDIRISI AKP HÜKÜMETİNİN DIŞ POLİTİKALARININ ACI BİR SONUCUDUR!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Adana Şubesi

REYHANLI SALDIRISI AKP HÜKÜMETİNİN DIŞ POLİTİKALARININ ACI BİR SONUCUDUR!

14.05.2013

    

Hatay‘ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü, iki noktada meydana gelen patlamalar sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine, sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Sivil halka yönelik hedef gözetmeden düzenlenen bu saldırılar kim tarafından düzenlenmiş olursa olsun açıkça terör saldırılarıdır.

Komşumuz Suriye‘de süren iç savaşta, çok açık bir şekilde rejim değişikliği talebini her platformda dile getiren, AKP hükümetinin "stratejik derinlik" adı altında sürdürdüğü dış politikası ülkemizi bu noktaya getirmiştir. Komşumuzda süren iç savaşın bir tarafı olan şeriatçı çetelere para ve silah yardımında bulunan, silahlı gruplara eğitim veren, lojistik destek ve sağlık hizmeti sağlayan anlayış ülkemizi kirli ve karanlık bir noktaya sürüklemektedir.

Saldırı, kim tarafından yapılmış olursa olsun, Türkiye‘nin Suriye‘de süren kanlı iç savaşta aldığı pozisyonu etkilemeye yöneliktir. Reyhanlı‘da yaşananlar örtülü ve dolaylı olarak sürdürülen savaşın bir sonucudur ve ülkemizi bölgesel emperyalist oyunların derin ve kirli operasyon merkezi haline getiren AKP politikalarının iflas ettiğini göstermiştir.

AKP iktidarı, ülkemizi hızla bir felakete doğru sürüklemektedir. Başta Hatay olmak üzere ülkemiz her türlü provokasyona açık hale getirilmiştir.

Hem Suriye‘de, hem de ülkemizde mezhepsel ve etnik bir ayrışmayı körükleyen, şeriatçı çetelere destek veren bu politikalar ülkemizi hızla bedelini hem Türkiye halkının hem de bölge halklarının ödeyeceği kanlı bir savaşın içerisine doğru sürüklemektedir.

Hatay halkına dönük tehdit ve saldırılarla iç savaşı ülkemize taşıyan şeriatçı güçler bütün kamp ve üsleriyle ülkemizden çıkarılmalı, bu güçlere yapılan silah ve para yardımına, silahlı grupların eğitimine, lojistik destek ve sağlık hizmeti sağlanmasına son verilmelidir.

Reyhanlı olayları ile ilgili getirilen yayın yasağı ancak olağanüstü hal uygulamalarında ve darbe dönemlerinde görülen bir uygulamadır. Ülke halkının geleceğini ilgilendiren böylesine önemli bir olayda halkın doğru haber alma hakkı engellenmemelidir.

Her şeyden önemlisi Hatay‘ı adeta tampon bölge haline getiren sınır uygulamalarına son verilmeli, ülkemizin sınır güvenliği en üst düzeyde sağlanmalıdır.

Hükümet, Reyhanlı saldırısında yaşanan ölümlerden yeni ölüm kararları çıkarma hevesi içerisinde sağa sola saldırmak, suçu başkalarında aramak yerine derhal bugüne kadar sürdürdüğü emperyalizmin taşeronluğunu üstlenen, "Yeni Osmanlı"cı anlayışlarla bölgesel güç olmayı hedefleyen savaşçı politikalarını terk etmelidir. "Yeni Osmanlı" peşinde koşanlara, "Eski Osmanlı"nın Alman militarizminin peşinde nasıl yıkıldığını bugün tekrar hatırlatmak gerekiyor.

Suriye‘ye dönük her türlü müdahaleye son verilerek, Suriye‘nin geleceğini belirleme hakkı Suriye halkına bırakılmalıdır.

TMMOB MMO Adana Şube

Yönetim Kurulu