TMMOB ANKARA İKK: BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN YANINDAYIZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Ankara Şubesi

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Yanındayız

Boğaziçi Üniversitesine 4 Ocak 2020 tarihinde anti-demokratik biçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan ve daha önce AKP yöneticiliği yapmış olan kayyum Melih Bulu, okulun tüm bileşenlerinin itirazlarına rağmen üniversitelerdeki özerk, demokratik yapıya saldırarak akademiyi ve gençliği baskı altına almaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bileşenleri - akademisyenleri, öğrencileri ve diğer bütün çalışanları – tek ses olarak Bulu’nun rektörlüğünü kabul etmemektedir. Direnişlerini sanat sergisi ile ifade eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri sergi bittikten sonra hedef gösterilmiş ve öğrenciler gözaltına alınmıştır. Üniversitelerin topluluklarına ve kişilerine hedef gösterilmesi meşru kılınamaz. Günlerdir süren direnişte, iktidarın provokasyonlarına ve polis şiddetine karşı mücadele eden öğrenciler 1 Şubat 2020 tarihinde kolluk kuvvetlerince “Aşağı bak” sözleri ile gözaltına almışlardır, bir yandan iktidarın kendini baskı ile var edebilme gerçeğini göstermiş, öte yandan ülkede tüm bu baskılarla mücadele eden insanların dik duruşunun simgesi haline gelmiştir.

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu olarak, üniversite özerkliğine ve demokratik yapısına yönelik kayyum müdahalesini kabul etmiyoruz. Üniversitelerin demokratik yapısı ve bağımsızlığı korunmadığı sürece okullarımız yalnızca rant kapısı birer propaganda ve baskı aracına dönüşecektir. Üniversitelerinin bağımsızlığı için direnen, tüm provokasyon ve faşist saldırılara karşı yılmadan, cesaretini kaybetmeden mücadele eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yanındayız. Boğaziçi Üniversitesine dün yapılan saldırıda gözaltına alınan 159 öğrenci ve bugün Ankara ve İstanbul’da destek için yapılan eylemlerde yine darp ve işkenceyle gözaltına alınan 100’den fazla yurttaşımız derhal serbest bırakılmalı, kayyum rektör ısrarından vazgeçilerek karar üniversitenin geleneksel demokratik yapısına teslim edilmelidir. Her daim halk için, halk yararına bilimi, üretimi gözeten ve önceleyen bir kurum olarak, akademiye, demokrasiye, en temel insan haklarına yönelik saldırıların karşısında, gözlerimizi kaçırmayı, aşağı bakmayı kabul etmiyoruz. Atamalarla kontrol edemediğiniz üniversiteleri, baskıyla susturamayacaksınız! Bilim itaat etmez, gençlik başını eğmez!

TMMOB ANKARA İKK