TMMOB 5. KADIN KURULTAYI TOPLANDI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Ankara Şubesi

TMMOB Kadın Çalışma Grubu tarafından ilki 2009 yılında düzenlenen TMMOB Kadın Kurultayı'nın beşincisi "OHAL’de Kadınız" başlığıyla İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk toplantı salonunda ​25-26 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Kısa film gösterimi ile başlayan Kurultay, TMMOB Kadın Çalışma Grubu​ Başkanı Hanze Gürkaş'ın açılış konuşmasıyla devam etti. Sonrasında Divan seçimi gerçekleştirildi. Sonuç Bildirgesi Komisyon seçiminin ardından TMMOB Kadın Çalışma Grubunun sunumu yapıldı. Sunum, çalışma grubunu temsilen Işık Gürbulak tarafından paylaşıldı. 

TMMOB 5. Kadın Kurultayı programı çerçevesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla hazırlanan "OHAL'DE HER HALDE KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ" başlıklı basın açıklaması geniş katılımla saat 12.00'de gerçekleştirildi.

Mühendis, Mimar, Şehir Plancısı Kadınların sorunlarına ve çözüm önerilerine eğilen TMMOB 5. Kadın Kurultayı ​iki gün sürdü.

TMMOB Kadın Çalışma GRUBU Başkanı Hanze Gürkaş’ın konuşması şöyle: 

TMMOB 5. KADIN KURULTAYI (25-26 Kasım 2017, Ankara)

OHAL’de KADINIZ

Değerli Konuklar,

Değerli Katılımcılar,

Yüzü Aydınlığa Dönük, TMMOB Kadınları ;

Hepinizi 44. dönem TMMOB Kadın Çalışma Grubu ve şahsım adına sevgiyle, saygıyla ve dayanışmayla selamlıyorum.

TMMOB Genel Kurulu kararı doğrultusunda;  kadın çalışmalarının sürekliliğinin sağlanması, kadın politikalarının üretilmesi ve yaygınlaştırılması, MMŞP kadınların gerek iş hayatında, gerekse toplumsal yaşamda karşı karşıya kaldıkları sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla yola çıktığımız ve bu yıl 5.sini gerçekleştirdiğimiz Kadın Kurultayımızda sizlerle omuz omuza olmaktan gurur duyuyorum.

Kurultayımız anlamlı bir günde başlıyor, bugün Dominik’te  ’’Kelebekler’’ olarak da anılan Mirabel kardeşlerin tecavüz edilerek vahşice öldürülmesinin 57. Yılı…

25 Kasım…. “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü”…

1960 yılında Dominik’te diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeşin Patria, Minerva ve Maria’nın vahşi şekilde katledilmesiyle; onların anısını yaşatmak, dünyanın her yerinde kadına uygulanan şiddete karşı mücadele etmek için kabul edilen bir gün.

Diktatörlüğün sona ermesinde sembolleşen, Mirabel kız kardeşlerin onurlu mücadelesinin mirası olan 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma’’ gününde bizler de mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmek üzere bir araya gelmenin onurlu gururunu taşıyoruz. 

Sevgili kadınlar,

Zor günlerden geçiyoruz.

Bir buçuk yıldır Olağanüstü Hal Rejimi altında yaşıyoruz.

OHAL Kararnameleri ile muhalif tüm sesler susturulmaya çalışıldı. KHK ile, 16 televizyon, 3 haber ajansı, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi ve dağıtım kanalı kapatıldı. Kadına yönelik şiddet ve cinsiyet eşitliği için mücadele eden kadın derneklerinin de aralarında bulunduğu toplam 370 dernek kapatıldı.

Grevler ertelendi, mitingler iptal edildi, basın açıklamaları yasaklandı. Sokağa çıkan tüm kesimler polis şiddetiyle bastırıldı. 8 Mart etkinliklerimiz, 10 Ekim anmalarımız yasaklandı.

Sivil inisiyatiflerin ve kadınların özgürlük, eşitlik demokrasi için örgütlenmesinin engellenmesi, hak, hukuk ve adalete sığmayan tüm uygulamalar, OHAL’e sığınarak meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

OHAL döneminde siyasi parti başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler, sanatçılar, sosyal medya kullanıcıları cezaevlerine kapatıldı.

Şaibeli referandum sonuçları ile Anayasa değiştirilerek parlamenter demokrasi yok edildi, yargı organları Saray’a bağlandı, hukukun üstünlüğü tümüyle sona erdirildi.

TMMOB kadrolarında görev almış, 3bine yakın mühendis, mimar, şehir plancısının da aralarında bulunduğu ve %10unu kadınların oluşturulduğu, 130 bin kamu emekçisi, hukuksuz biçimde işlerinden atıldı.

Sevgili kadınlar,

Örgütümüz TMMOB, bir süredir DİSK, KESK ve TTB ile “OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ” başlığıyla bir kampanya yürütüyor.

Kampanyada öncelikli amaç, her üç ayda bir uzatılmakta olan OHAL’in, 20 Ocak 2018 tarihinde bir kere daha uzatılmamasını sağlamaktır. Bu çerçevede 81 ilde emek ve meslek örgütleri ve yerel demokrasi güçleriyle ortak etkinlikler yapılacaktır.

Bu noktada tüm kadın arkadaşlarımı, herkes için, ama ille de biz kadınlar için, çok önemli bir çalışma olan, örgütümüzün bu anlamlı kampanyasına destek vermeye çağırıyorum.

Bu salondaki her bir kadın arkadaşımın bu mücadeleye omuz vereceğine inancım tamdır.

Ohalde demokrasi istiyoruz!

Sevgili arkadaşlar,

Bu karanlık günlerde biz kadınlar, saray iktidarının kadın düşmanı, laiklik karşıtı, gerici uygulamaları nedeniyle toplumsal yaşamı kuşatan katmerlenmiş şiddet karşısında bir de “yaşamak için” savaş veriyoruz.

Yaşamak evet ama unutmadan yaşamak,

Kadın cinayetlerini, çocuk istismarlarını ve istismarcılarını…

Kadını çalışma yaşamından uzaklaştırıp eve hapsetmeye çalışılan yasal düzenlemeleri,

Eğitim sisteminin nasıl eğilip büküldüğünü;  kadınların eğitim hakkının nasıl gasp edildiğini unutmadan…

İçeride ve dışarıda, nasııll bile isteye savaşın içine çekildiğimizi; ölen, yaralanan, yerlerinden yurtlarından koparılan binlerce insanımızı unutmadan…

Sevgili kadınlar,

OHAL dönemi sadece hukuki uygulamalarıyla değil, yarattığı güvensizlik ve şiddet ortamıyla da kadınların yaşamında derin etkiler yarattı. 15 Temmuz gecesinden itibaren sokaklara egemen olan ve halen bir biçimde devlet tarafından görmezden gelinen şiddet ortamı en fazla kadınları hedef alıyor.

Otobüslerde, dolmuşlarda, parklarda, sokaklarda kadınlara yönelik tacizler ve saldırılar görülmemiş düzeyde arttı, ceza indirimleri ile kadına yönelik şiddet teşvik edildi. Birçok kadın örgütünün itirazlarına rağmen, müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi veren düzenlemeler hayata geçirildi. Kadın erkek ötekileştirilerek, eğitim müfredatı bilimsel olmaktan çıkarılarak, tamamen dinselleştirilerek, sınav sistemleri değiştirilerek tüm okullar imam hatipleştirildi.

Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin ölçüsüz biçimde arttığı bu dönemde, devlet kurumları OHAL gerekçesiyle başvuruları görmezden geldi.

Altını kalın çizgilerle çiziyorum, gerek ülkemizde gerekse de dünya genelinde kadın erkek eşitliğini kabul etmeyen, muhafazakâr, ırkçı, ayrımcı politikalar benimsendiği müddetçe, kadına yönelik şiddete ilişkin rakamlar da yükselmeye devam edecektir.

Tüm Kadın arkadaşlarıma sesleniyorum:

Haydi kadınlar!!!

Şimdi, yaşamın her alanda var olduğumuzu gösterme zamanı…

Nasıl ki, Dominik Cumhuriyeti diktatörü Trujillo’nun askerleri tarafından tecavüz edilerek katledilen Mirabal kardeşlerin onurlu mücadelesi diktatörlüğün yıkılmasına neden olmuşsa, biz kadınlar da bedenlerimiz ve kimliklerimiz üzerinde kurulmaya çalışılan baskıya boyun eğmeyeceğiz.

Ne giyeceğimize, ne içeceğimize, nerede yürüyeceğimize, ne zaman sokağa çıkacağımıza, ne zaman eve gireceğimize kimseyi karıştırmayacağız! Birbirimize sahip çıkacağız ve bir kişi daha eksilmeyeceğiz!

Kadınların yüzyıllardır süren haklı mücadelesiyle, özgürlüklerini OHAL’e, AKP’nin tek adam rejimine terk etmeyecek, demokrasi, barış, eşitlik, özgürlük ve laiklik için mücadeleyi büyüteceğiz!

Şimdi, sözümüzü söyleme, gücümüzü gösterme zamanı...

Biliyor ve inanıyorum ki İki gün boyunca Kurultayda yürüteceğimiz her tartışma, alacağımız her karar, TMMOB örgütlülüğünü ve biz kadınların dayanışmasını güçlendirecek, bizlere mücadelemizde özgüven ve cesaret aşılayacaktır.

Bu anlayış ve kararlılıkla, 5. Kadın Kurultayını bir kez daha selamlıyorum. Kurultayın hazırlanmasında emeği geçen, başta kadın çalışma grubuna, Türkiye’nin dört bir yanından bu salona gelen tmmob kadınlarına teşekkür ediyorum. Kurultayın başarılı geçmesini diliyor hepinizi saygıyla, sevgiyle ve dayanışma ile selamlıyorum.