Hamamcıoğlu: ‘Geleceğin mesleği mühendislik’

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Antalya Şubesi

MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu üniversite tercihinde bulunacak gençlere mühendislik fakültesi seçmeleri yönünde öneride bulundu.

29 Temmuz'da sona erecek tercih dönemi ile ilgili açıklamada bulunan Makina Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, üniversite adaylarının tercih döneminde hayalini kurduğu ve ilgi duyduğu bölümleri seçmelerinin önemine vurgu yaparak, “Meslek seçimi tüm hayatımızı etkileyecek son derece önemli bir karardır. Tercih yapacak öğrencilerimiz hedefleri doğrultusunda acele etmeden, ne istediğini bilerek tercihlerini yapmalı, sadece üniversiteye yerleşmek adına hayalini kurmadığı bir meslek dalında tercihini kullanmamalı” dedi.

Mühendislik bölümüyle ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Hamamcıoğlu, mühendislik mesleğinde iş imkanının fazlalığına dikkati çekerek “Mühendislik; makine, inşaat, elektrik, kimya ana dalları ve bu ana dalların çok sayıda alt dalını kapsayan çok geniş bir alandır. Makine Mühendisliği bölümünün alt dallarına baktığımızda ise otomotiv, imalat, ısıtma, soğutma, havalandırma, enerji üretimi gibi birçok alanın olduğunu görürüz. Bunların yanı sıra endüstri, mekatronik, işletme, üretim sistemleri mühendisliği bölümleri de mevcuttur. Dolayısıyla makina mühendisliğinin iş alanı oldukça geniştir. Ayrıca, Türkiye'de üniversite mezunlarının istihdamında en yüksek oranın yüzde 79 ile mühendislik alanlarında olduğu görülmektedir.” dedi.

Mühendisliğin bilimsel bilgiye dayanan, üniversite giriş aşamasında en çok tercih edilen bölümlerin başında geldiğini ifade eden Hamamcıoğlu, “Mühendislerimizin sorunları her geçen gün biraz daha artsa da çağımız teknoloji çağı ve teknoloji deyince ilk akla gelen mühendislerimizdir. Endüstri 4.0’ı yakalayabilen, daha zengin ve mutlu bir ülke olmamızın en önemli unsuru mühendislerimizdir ve bu nedenle ülkemizin mühendislerden beklentisi çok fazla. Dolayısıyla mühendislik ile başka bölümler arasında tercih yapmakta zorlanan gençlerimize ‘geleceğin mesleği olan mühendisliği’ hangi mühendisliği seçeceği noktasında kararsız olan gençlerimize de makine mühendisliğini öneriyorum.” diye konuştu.