2’nci Doğalgaz ve İklimlendirme Teknolojileri Fuarı Cam Piramit'te açıldı

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Antalya Şubesi

Doğalgaz ve İklimlendirme Teknolojileri Fuarı Antalya’da ikinci kez kapılarını ziyarete açtı

2’nci Doğalgaz ve İklimlendirme Teknolojileri Fuarı Cam Piramit'te açıldı. Makina Mühendisleri Odası Antalya Şube, Enerya ve Detay Fuarcılık işbirliği ile gerçekleştirilen fuar Pazar günü akşamına kadar açık kalacak.

 

Antalyalıların büyük ilgi gösterdiği fuarın açılış kurdelesini Makina Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Detay Fuarcılık Genel Müdürü Ahmet Sırça, Antalya İnşaat Mütahitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Lokman Atasoy ve Enerya Antalya Bölge Müdürü Mürsel Parlak kesti.

Firmalar ile vatandaş buluşuyor

Açılışta konuşan MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, Enerya ve Detay Fuarcılık işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon, çağdaş kentleşmenin en önemli unsurlarından biri olan doğal gaza geçiş süreçlerinde tesisat, montaj ve projelendirme konusunda hizmet veren firmalar ile vatandaşlarımızı buluşturması açısından büyük önem taşıyor. Ülkemizde doğalgaz ısıtma sistemleri, verim bakımından en çok kullanılan ve en ekonomik yakıt türüdür. Verimli ısınma açısından oldukça avantajlı olan doğal gaz, nüfus açısından yoğun olan illerde çok daha fazla rağbet görüyor” dedi.

Doğa ve temiz hava için zorunlu!

Hamamcıoğlu, Antalya’nın hem nüfus olarak hem de mevcut konumundan dolayı önemli bir nokta olduğunun altını çizerek, “Bu anlamda göç alan bu illerde yakıt ihtiyacının çevre dostu doğalgaz ile karşılanması, Antalya’nın doğasının bozulmaması ve temiz havanın kirlenmemesi için zorunlu hale gelmiştir.” diye konuştu.

‘Mühendislere ve sektör paydaşlarına büyük görev düşüyor’

Antalya’ da son yıllarda yaygınlaşan doğalgaz kullanımında bilincin artması ve doğru bilgiye ulaşılabilmesi noktasında mühendislere ve sektör paydaşlarına büyük görevlerin düştüğünü belirterek, “Çevreye duyarlı bir enerji türü olan doğalgazın iç tesisat projeleri ciddi mühendislik hesapları gerektirir. Doğru kombi kapasiteleri, doğru radyatör boyutları ve boru çapları tercihinin bu yakıtı ekonomik kullanımında büyük önem arz ediyor. Dünyanın en sorunsuz ve ekonomik yakıt sistemi olan doğalgaz çevre dostu olmasının yanında tasarrufludur da. Malum kullanılan kömürün çevreye verdiği aşırı kirlilik kış aylarında çok net görülür. Ancak doğalgazda hava kirliliği gibi bir sorunla karşılaşmayız.” ifadelerini kullandı.

‘Çevre dostu enerjiye yönelmeliyiz’

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Lokman Atasoy ise konuşmasında dünyadaki savaşların asıl nedeninin enerji olduğunun altını çizerken, ülkemizin enerjisinin yüzde 70’ini dışarıdan aldığını, bunun çok büyük bir dezavantaj olduğunu söyledi. Bir ülkenin bağımsızlığının enerjisini kendisinin üretebilmesinde etkili olduğunu ifade eden Atasoy, “Enerji politikalarımızı sürdürülebilir kılmak istiyorsak çevre dostu enerjiye yönelmeliyiz” dedi.

‘Bina yalıtıma dikkat edilmeli’

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerji ithal eden bir ülke olduğunu, bu nedenle enerjiyi tasarruflu kullanmanın, binalarda yalıtıma dikkat etmenin önemli olduğunu söyledi.

‘78 bin aboneye ulaştık’

Enerya Antalya Bölge Müdürü Mürsel Parlak da şirket olarak 11 ilde doğalgaz dağıtım faaliyetleri sürdürdüklerini belirterek Antalya'da 2006 yılında aldıkları lisansla bugüne kadar bin 450 kilometre doğalgaz dağıtım şebekesi imalatı yaptıklarını ifade etti.

Parlak, bu şebekeyle 283 bin konuta hizmet verecek duruma geldiklerini söyleyerek, “Dün itibarıyla 78 bin aboneye ulaştık. Her yıl için 250-300 kilometre imalat yaparak, Antalya halkına çağdaş, ekonomik ve çevre dostu yakıtı sunmak istiyoruz" şeklinde konuştu.