LPG’li aracın yanması sonrasında MMO’dan açıklama: Ne ilk ne de son olacak!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Antalya Şubesi

Antalya’da gece yarısı 07 EP 989 plakalı LPG’li bir aracın bilinmeyen bir nedenle yanmasının ardından MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu açıklama yaptı.

Hamamcıoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın LPG’li araçlarda gaz sızdırmazlık ve montaj raporu alma zorunluluğunu ortadan kaldıran düzenlemesinin ardından Makina Mühendisleri Odası olarak birçok kez trafikteki LPG’li araç tehdidine karşı uyarılarda bulunduklarını ifade ederek, “Bu ne ilk, ne de son olacak” dedi.

 

DENETİMSİZLİĞİN SONUCU

Antalya’da 30 Haziran 2017 günü de LPG’li bir aracın kaza sonrası patladığını hatırlatan Hamamcıoğlu, “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 11 Nisan 2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yaptığı yetki devriyle; “LPG’ye dönüştürülen araçların son kontrolleriyle birlikte montaj tespit raporları”  MMO tarafından düzenlenmeye başlanmıştı ve bu tarihten sonra piyasa denetimi tamamen sağlanmıştı. Ancak 2012-2017 yılları arasında "Gaz Sızdırmazlık Raporu" bulunmamasının "ağır kusur"dan "hafif kusur"a dönüştürülmesiyle araçlardaki güvenlik ne yazık ki yavaş yavaş ortadan kalktı. Antalya’da dün akşam yaşanan olay da açıkça bunun bir göstergesi. Dün yanan aracın Antalya şube kayıtlarına göre en son 2010 yılında LPG Sızdırmazlık raporu aldığı, tekrar LPG sızdırmazlık raporu alması gereken 2012 yılı ve sonraki dönemlerde ise Bakanlığın o dönemde yayınladığı genelge nedeniyle "Gaz Sızdırmazlık Raporu" almadığı görülüyor. Dolayısıyla yaşadığımız bu olay denetimsizliğin sonucu olarak yaşanmıştır” diye konuştu.

OLASI FACİALARIN HABERCİSİ

Son yapılan düzenlemeyle denetimin tamamen ortadan kalktığını aktaran Hamamcıoğlu, “LPG'li ve LPG dönüşümü yeni yapılacak araçlar için araç muayenesi öncesinde Makina Mühendisleri Odası'ndan (MMO) gaz sızdırmazlık ve montaj raporu alma zorunluluğu vardı ancak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı LPG’li araçlarda denetim ve kontrolü sektörde faaliyet gösteren firmalara bıraktı. Antalya’da 30 Haziran ve 18 Ağustos tarihlerinde yaşadığımız LPG’li aracın patladığı ve yandığı bu kazalar, ilerleyen günlerde yaşanabilecek olası faciaların da habercisi niteliğindedir. Tek tesellimiz bu iki olayda da can kaybı yaşanmaması. Umuyoruz ki bu tür olaylarla tekrar tekrar karşılaşmayız ancak denetimin olmadığı bir ortamda kazaların ve can kayıplarının yaşanmaması ne yazık ki mümkün değil” dedi.