MMO, binalardaki yangın tehdidine karşı uyardı!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Antalya Şubesi

MMO Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, yüksek yapılardaki yangın söndürme, duman tahliye ve kaçış merdiveni basınçlandırma sistemlerinin denetimsizliğinin insan hayatını tehlikeye attığına dikkat çekerek binalardaki mevcut kurulu sistemlerin yetersiz olduğunu söyledi.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, eksik, hatalı, standartlara uygun olmayan şekilde hazırlanan projelerle uygulanan yangın sistemlerinin can güvenliğimizi tehdit ettiğini belirterek, “Güvenli, sağlıklı, planlı yapı ve kentlerin oluşumunda bilimsel, teknik proje ve uygulamalara gereksinim vardır. Ancak, detaylı kesin projeler ve tasarım raporu olmadığından, yapım aşamasında firmalardan teklif alınarak yaptırılan yangın sistemleri, eksik, kusurlu ve hatalı olarak uygulanmaktadır" dedi.
Mevcut sistemler yetersiz!

Başkan Hamamcıoğlu, mevcut kurulu sistemlerin genel olarak yetersiz olduğuna dikkat çekerek, özellikle bu sistemlerin standartlarda istenen yıllık test ve kontrollerinin, uzman kişi ve kurumlar tarafından yapılmasının önemli olduğunun belirtti ve MMO’nun bu doğrultuda, akredite muayene kurumu olarak kamusal görev yaptığını ifade etti.

Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Ayşen Hamamcıoğlu, “TMMOB Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak; Yangın tesisatları/duman tahliye sistemleri/ kaçış merdiveni basınçlandırma tesisatı yeterliliği için bilirkişi raporu hazırlanması, yangın tesisatları/duman tahliye sistemleri/ kaçış merdiveni basınçlandırma tesisatı projeleri kontrolü ve onayı, yangın tesisatları periyodik muayene ve kontrolü, yangın pompaları performans testi, havalandırma cihazları, kapasite testlerinin ve ölçümlerinin yapılması konularında, uzman makina mühendislerine dayalı örgütlü bir yapıyla hizmet veriyoruz” dedi.