LPG Sızdırmazlık İstasyonlarımız

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Antalya Şubesi

LPG SIZDIRMAZLIK İSTASYONLARIMIZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR.

 Antalya Merkez LPG Sızdırmazlık İstasyonu

Adres: Şirinyalı Mah. Sinanoğlu Cad. No: 74 Muratpaşa Antalya

Tel: (0242) 317 11 84

 Isparta İl Temsilciliği LPG Sızdırmazlık İstasyonu

Adres: Modern Evler Mah. S.Demirel Bulvarı 148. Cad. No:23 D:5

Tel:(0246) 232 90 28

Burdur İl Temsilciliği LPG Sızdırmazlık İstasyonu

Adres: Burç Mah. Cumhuriyet Cad. No:30

Tel: (248) 234 01 45

Alanya İlçe Temsilciliği LPG Sızdırmazlık İstasyonu

Adres: Saray Mah. Atatürk Cad. Fevziler Sok. Bostancıoğlu Apt. No:11/2

Tel: (242) 511 29 81 

Manavgat İlçe Temsilciliği LPG Sızdırmazlık İstasyonu

Adres: Eski Hisar Mah. 9516 Sok. Uluca 10 Apt. No:9/1

Tel:(242) 746 08 63

Bucak İlçe Temsilciliği LPG Sızdırmazlık İstasyonu

Adres: Konak Mah. S.demirel Bulvarı Bekir Aktaş İşh.No: 11 K:1

Tel:(248) 325 64 81

Finike İlçe Temsilciliği LPG Sızdırmazlık İstasyonu

Adres: Yeni Mah. 530. Sok. Dülgeroğlu Ap. No:2

Tel:(242) 855 61 28

 

Antalya Şube LPG/CNG Sızdırmazlık Kontrol Programı

 

Antalya Şubesi Şoförler Odası Sabit İstasyonu - hafta içi her gün  9.00 - 17.00

                                                                              (Cumartesi 10.00 - 12.00)

Antalya Şubesi Isparta sabit İstasyonu - hafta içi her gün   9.00 - 17.00

Antalya Şubesi Burdur sabit istasyonu - hafta içi her gün   9.00 - 17.00

Antalya Şubesi Manavgat sabit İstasyonu - haftada bir Çarşamba günü  9.00 - 16.00

Antalya Şubesi  Alanya - Konaklı Gezici İstasyonu - haftada  bir Salı günü   9.00 - 15.00

Antalya Şubesi Kumluca Gezici İstasyonu - iki haftada bir Salı günleri  9.00  -  17.00

Antalya Şubesi Bucak Gezici İstasyonu - iki haftada bir Cuma günleri  9.00 - 16.00

 

SIK SORULAN SORULAR

 

            1)Aracıma LPG dönüşümü yaptırmak istiyorum. Ne yapmalıyım ?

            Aracınıza LPG Dönüşümünü; bünyesinde "Araçların LPG‘ye Dönüşümü Mühendis Yetki Belgesi" sahibi yetkili makina mühendisi çalıştırarak Oda‘dan SMM Büro Tescil Belgesi almış ve TSE‘ den Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi almış firmalarda yaptırınız. Bu firmalar, ilgili yönetmelik ve standartlar çerçevesinde araçlarda yakıt sistemi tadilatı yapmaya yetkilidir.

Aracınızda yapılan yakıt sistemi tadilatı sonrası, aracın ruhsat bilgilerine göre düzenlenen Montaj Tespit Raporu ekinde proje düzenlenmekte ve bu rapor Şubemizin Gaz Sızdırmazlık Araç Kontrol İstasyonlarında onaylanmaktadır.

            2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu‘ nun 32.Maddesi gereğince araçta yapılan her türlü tadilat 30 gün içerisinde tescili yapan kuruluşa bildirilmek zorundadır. Yetkili firmalarda araçlarınıza yaptırdığınız LPG dönüşümü sonrası düzenlenen Montaj Tespit Raporu‘nu (proje) istasyonlarımızda onaylatılıp , montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu ile birlikte  30 gün içerisinde fenni muayene işlemini yaptırıp aracınızın bağlı olduğu trafik şubesine bildirilmek ve LPG dönüşümünü araç ruhsatına işletmek Karayolları Trafik Kanunu gereği zorunludur. Montaj Tespit Raporları‘ nı 30 gün içerisinde istasyonlarımızdan onaylatmayan araçlar hakkında trafik tescil şubelerine araçların trafikten men edilmesi için gerekli bildirimler yapılmaktadır. Aracınızda yapılan her türlü tadilatı mutlaka ruhsatınıza işleterek ilgili kanunlardan dolayı olan yükümlülüklerinizi yerine getiriniz.

 

            2)Aracımdaki LPG tesisatını ruhsatıma işletmek istiyorum.  Ne yapmalıyım ?

            Aracınızda yapılan her türlü tadilatı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereği, tescili yapan kuruluşa bildirilmek zorundasınız. Aracınızdaki LPG Dönüşümü ilgili kurumlara bildirmek için Makina Mühendisleri Odası‘ ndan onaylı Montaj Tespit Raporu  gerekmektedir. Aracınızın LPG tesisatını Odadan SMM Büro Tescil Belgesi alarak yetkilendirilmiş bir firmada ilgili yönetmelik ve standartlar çerçevesinde değiştirilecek parçaları yenilettikten sonra firmanın düzenlediği Montaj Tespit Raporu‘ nu şubemiz sızdırmazlık birimince onaylatıp gaz sızdırmazlık raporu ile birlikte fenni  muayene işlemlerini yaptırıp aracınızın bağlı bulunduğu trafik tescil müdürlüğüne  ilgili evraklarınızı teslim ettikten sonra trafik tescil müdürlüğü tarafından hazırlanan LPG sistemi işlenmiş ruhsatınızı alabilirsiniz.

 

            3)Ne kadar zamanda bir Gaz Sızdırmazlık Raporu almalıyım?

             Her periyodik fenni muayene öncesi aracınıza Gaz Sızdırmazlık Raporu almanız ve bu raporu periyodik muayene sırasında ibraz etmeniz gerekmektedir. Uygulamada Makina Mühendisleri Odası, aracınıza kontroller sonrası aldığınız Gaz Sızdırmazlık Raporu ekinde Motorlu Taşıt LPG-CNG Ruhsatı vermektedir. Üzerinde hologram etiket bulunan bu ruhsat ile bir aracın LPG tesisatının ilgili standartlar çerçevesinde denetlendiğini ve Gaz Sızdırmazlık Raporu aldığı anlaşılmaktadır. Aracınızın fenni muayene periyotları esas alınarak düzenlenen ruhsatın üzerinde bir sonraki kontrol tarihi bulunmaktadır.

 

           4)Aracımın LPG tesisatında gaz sızıntısı olduğundan şüpheleniyorum ne yapmalıyım?

             Halkın can ve mal güvenliğini düşünerek bir kamu hizmeti olarak yaptığımız LPG‘ li araçlar üzerinde yaptığımız denetimler Şubemize bağlı Araç Kontrol İstasyonlarında devam etmektedir. Aracınızın LPG tesisatından herhangi bir şüphe duymanız durumunda, kontrol istasyonlarımızda ilgili standart ve yönetmelikler çerçevesinde Makina Mühendisi teknik görevlilerimiz tarafından aracınız ücretsiz olarak kontrol edilecektir.

             5)Aracıma ne kadar zamanda bir Egzoz Gazı Emisyon ölçümü yaptırmalıyım?

             08.07.2005 tarih ve 25869 sayılı Resmi Gazete‘ de yayımlanan "Trafikte Seyreden Motorlu Kara Taşıtlarından Kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonlarının Kontrolüne Dair Yönetmelik" de araç cinslerine göre aşağıda belirtilen periyotlarda araçların egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırması gerekmektedir.

 Araç Cinslerine Egzoz Gazı Ölçüm Periyotları 

1

Hususi Otomobiller ilk 3 yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir

2

Resmi otomobiller ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir

3

Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir

4

Trafikte seyreden tüm motorlu taşıtlar on yaş sonunda yılda bir

 
             6) Aracımdaki LPG tesisatını söktürmek istiyorum. Ne yapmalıyım ?

             Araçlarda LPG veya CNG Dönüşümü "SMM Büro Tescil Belgesi" ve "Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi" olan servislerde, uzman bir mühendisin gözetiminde yapılmaktadır. Aracınızdaki tesisatın sökümüde yine bu dönüşüme yetkili firmalarda yapılmalıdır.

            Seri tadilat yöntemiyle LPG dönüşümü yapan firmada da söküm işlemini gerçekleştirdikten sonra, münferit tadilat yöntemiyle proje çizen firmalarda LPG Sökümü ile ilgili proje hazırlanmalıdır. LPG Söküm projesi çizilen araca Periyodik Muayene İstasyonlarında tespit yapılmaktadır. Yapılan tespit sonrası trafiğe kayıtlı olduğu tescil bürosundan ruhsat yenilenerek "Araç LPG ile Çalışır" ibaresi kaldırılır.

            Aracınızdaki yakıt sistemi tadilatını yetkili yerlerde söktürdükten sonra, sökümü yapan firmanın yetkili olduğuna dair "Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi", "SMM Büro Tescil Belgesi", "Araçların LPG‘ye Dönüşümü Mühendis Yetki Belgesi" ve söküm faturası ile AİTM projesi çizmeye yetkili firmalara başvurarak proje çizdirmeniz gerekmektedir.

 

AİTM firmalarından temin edeceğiniz proje ile periyodik muayene istasyonlarında aracınıza tespit muayenesi yaptırarak proje ekinde muayene ait belgelerle ilgili trafik tescil bürosuna başvurabilirsiniz.

 

             7)Aracımdaki LPG tesisatını başka bir araca montaj yaptırmak istiyorum. Ne yapmalıyım ?

              Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik‘de "Yakıt dönüşümü yapılacak araçlarda eski, kullanılmış, standart dışı malzemeler kullanılmayacaktır." hükmü yer almaktadır. LPG dönüşümü sonrası montaj tespit raporunda belirtilen LPG parçaları kayıt altına alınır. Onaylı montaj tespit raporu aracın trafikteki dosyasında kayıt altına alınarak saklanmaktadır. Bir araçtaki LPG tesisatı her ne nedenle olursa olsun başka bir araca montajı yapılamaz.

 

            8)Aracımdaki LPG tankının ömrü kaç yıldır? Tank ömrü dolduğunda ne yapmam gerekir ?

             LPG araç dönüşümünde kullanılan tankların imal tarihi itibariyle kullanım ömrü 10 yıldır. Bu koşul ilgili standartlarda yer almaktadır. Bu standartlarda LPG`nin korozyon etkisi 10 yıl olarak belirlendiğinden dolayı, ömrü dolan tankın değiştirilmemesi durumunda patlama riski doğabilecektir.Kullanım ömrü dolan tankların ve diğer gerekli tüm tadilatların yetkilendirilmiş otogaz dönüşüm firmaları tarafından yapılması ve tadilat içeren montaj tespit raporu ve faturasını periyodik fenni muayene zamanı geldiğinde Şubemiz Gaz Sızdırmazlık Birimine ibraz edilmesi gerekmektedir.

 

            9) Montaj Tespit Raporu sadece otogaz dönüşümü yapan yetkili firmanın bulunduğu il sınırlarında mı onaylanmaktadır ?

 Yetkili Otogaz Dönüşüm firmaları tarafından montajı yapılan araçlar yetkili firma mühendisi tarafından hazırlanan montaj evraklarını onayını sadece montajı yaptırdıkları il sınırları içersinde yaptırabilmektedir.Sızdırmazlık istasyonu tarafından onaylanan proje ve sızdırmazlık raporu ile birlikte farklı ilde fenni muayene ve tescil işlemlerini 1 ay içersinde yaptırılabilmektedir.Aracın LPG sistemi ruhsata işlettirildikten periyodik fenni muayene zamanı geldiğinde  muayene öncesi istenilen LPG sızdırmazlık istasyonuna başvurularak sızdırmazlık raporu alınabilmektedir.

 

         10) LPG Gaz Sızdırmazlık Raporu almak için hangi evraklar gereklidir ?

             LPG Sızdırmazlık raporu almak için  LPG sistemi aracın ruhsatına kayıtlı ise araç ruhsatının aslı ,  LPG sistemi yeni montaj edildiyse yetkili otogaz dönüşüm firması tarafından hazırlanan montaj evrakları gerekmektedir.