BASINÇLI KAP TASARIM KODLARI VE ÇATLAK ANALİZİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Özet

Basınçlı kaplar sıvı ve gazların muhafazasında ve taşınmasında kullanılırlar. Günümüzde kullanım alanları oldukça artmış, sadece sanayi de değil, aynı zamanda evlerde, arabalarda, iş yerlerinde ve bürolarda da kullanılır olmuşlardır.

Bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olmaları, yapıları gereği içermiş oldukları basınçlı sıvı ve gazlardan doğabilecek zararların önlenmesi gerekliliğini doğurur. Güvenlik probleminin minimum düzeyde tutulması için tasarımdan başlayıp son kullanıcıya kadar olan süreçte bir dizi önlemin alınması gerekir. Geliştirilmiş olan kodlar alınması gereken bu önlemler bir prosedürü bağlar.

Bu çalışma ile güvenli bir basınç kabı tasarımı için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği irdelenmiştir. Kullanımdan çok tasarım kriterlerini ele almaya çalıştığımız bu çalışmada, özellikle basınçlı kap tasarımında kullanılan farklı kodlar kısaca tanıtılmış, karşılaştırmalar yapılmış ve tasarım için en pratik kod belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, çatlak durumunda basınçlı kap tasarımlarının nasıl yapılması gerektiği irdelenmiştir.

Yazarlar: 
Necdet GEREN, Tarhan TUNÇ