BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİNİN SANAYİ PROJELERİ YARIŞTI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Bursa Şubesi

Yayına Giriş Tarihi

20 Haziran 2022

Endüstri Mühendisliği Öğrencilerinin Proje Heyecanı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi işbirliğince bu yıl onuncusu düzenlenen, Öğrenci Bitirme Proje Yarışması sonuçlandı.

Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin üniversite-sanayici işbirliğini geliştirmek amacıyla hazırladıkları projelerin sunumlarını titizlikle dinleyen Mevhibe Mehtap Oğuz, Murat Korkut, Metin Sarıbal, Ergin Polat, Özcan Altınay, Hüseyin Gencer ve Kadir Kaymaz'dan oluşan MMO Bursa Şubesi yarışma jürisi, yaptığı değerlendirme sonucu dereceye giren projeleri belirledi.

Proje sunumlarından önce konuşan Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdal Emel, öğrencileri çalışmalarından dolayı kutlayarak, bitirme projesini desteklemesinden dolayı MMO Bursa Şubesi’ne teşekkür etti. Emeği geçmiş bütün öğretim üyelerine teşekkür eden Prof. Dr. Emel, öğrencilerine fikri ve düşüncesi hür insanlar olarak ülke, millet ve insanlık için çalışmalarını diledi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet İhsan Taşkınsel konuşmasında öğrencileri yaptıkları çalışmalardan dolayı kutlayarak, mühendislik mesleğinin en önemli kısmının uygulama kısmı olduğunu ve sanayinin donanımlı mühendislere ihtiyacı olduğunu söyleyerek, ‘’Sanayi ile iç içe olan bu çalışmalar ve projeler mezun olduktan sonra size yol açacaktır’’ dedi.

“Bu yıl onuncusunu gerçekleştirdiğimiz yarışmanın amacı; Endüstri Mühendisi adaylarını çalışmalarında teşvik etmek, sistematik bir süreç ve bilimsel yaklaşımları kullanarak gerçekleştireceği projelerin, Üniversite – Sanayi – Oda işbirliği çalışmalarına örnek olacak, sanayinin Ar-Ge çalışmaları için proje kültürüne sahip mühendislere gereksinimi olduğundan hareketle, hem sanayi kuruluşları, hem de mühendisler için “Proje Kültürünü”nün oluşumunu sağlamak, yapılan çalışmaların bilim dünyasına, araştırma kurumlarına, sanayi kuruluşlarına ve kamuoyuna duyurulmasına yardımcı olmak ve öğrencilerimizin gelecekteki meslek odası TMMOB Makina Mühendisleri Odası ile bağlarını güçlendirmektir” ifadelerini kullanan Taşkınsel, Prof. Dr. Erdal Emel’e, öğretim görevlilerine ve öğrenciler çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Öğrencilere, hayatta çeşitli zorluklarla karşılaşabileceklerini söyleyen Taşkınsel, mühendisliğin problem çözme işi olduğunu ifade ederek, genç meslektaşlarına Makina Mühendisleri Odası olarak büyük bir ailenin onları beklediğini söyledi.

Konuşmaların ardından yarışmada derece alan öğrencilere ödülleri verildi ve topluca hatıra fotoğrafı çektirildi.

DERECEYE GİREN PROJELER

“Bitirme Projesi Yarışması”nda ödül alan proje ve projeleri hazırlayan öğrenciler ve projeyi destekleyen firma şöyle:

1- Rang 2 Akışlarında AGV'lerin İş Yüklerinin Hesaplanması ve Optimizasyonu. Ahmet Can Sakız, Gülşah Gülşen, Seda Tabanlı, Ahmet Şahin (OYAK RENAULT)

2- Bahmüller Makinelerinde Döner Mil (Spindel) Sarfiyatına Bağlı Bakım Maliyetlerinin Azaltılması. Beyza Gep, Ahmet Fırat Ekiz, Gizem Gürbüz (BOSCH)

3- Yalın Üretim Sistemleri: Ayna Motoru Değer Akış Haritalama yaparak Lead Time'ın Azaltılması. Esat Demir, Oğuzcan Yüce, Gülben Aydın (FİCOSA)