“Emekçi Kadın” Yağlı Boya Resim Sergisi İzlenime Açıldı

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Bursa Şubesi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

MMO Bursa Şubesi “Daha Fazla Sanat” Demeye Devam Ediyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Nilüfer Ana Sanat Grubu’nın "Emekçi Kadın" Yağlı Boya Resim Sergisi BAOB Fuaye Alanı’nda gerçekleştirilen törenle izlenime açıldı.

Serginin açılış konuşmasını MMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Düşünceli yaptı. Konuşmasına, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kökeninde kadın işçilerin 19. yüzyılda düşük ücretlere, insanlık dışı çalışma koşullarına karşı haklı isyanları, özel olarak da 8 Mart 1857 tarihinde 40 bin dokuma işçisi kadının daha iyi yaşam ve çalışma koşulları için başlattığı mücadele bulunmaktadır. Aradan geçen zamana karşın kadınlar üzerindeki sömürü ve baskı artarak sürmekte, kadınların her alandaki eşitlik ve özgürlük mücadeleleri de büyüyerek devam etmektedir” ifadelerini kullanan Düşünceli, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’de aile, eğitim, çalışma yaşamı ve istihdam sorunları başta olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında kadınlara yönelmiş eşitsiz uygulama ve politikalar özellikle içinde bulunduğumuz dönemde hızla artmış, hemen her gün işlenen cinayetlerin de gösterdiği üzere yaşamı tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Gerici rejimin inşasında kadın eşitsizliği ve sömürüsü önemli bir yer tutmuş ve kadına yönelik şiddet giderek tırmanmıştır.

Yaşamın tüm alanlarına yukarıdan aşağı müdahalelerle toplumu dinsel gericilikle kuşatan siyasi anlayış, kadınların kendi yaşamlarını belirleme özgürlüğünü ellerinden almıştır. Kadın-erkek eşitliğini temelden reddeden bu anlayış, kadına karşı şiddeti görmezden gelerek meşrulaştırmış, kadın cinayetlerini adeta olağan hale getirmiştir.

Kadınların ekonomik, siyasi, toplumsal yaşamda daha şiddetli bir sömürü ve eşitsizliğe tabi tutulması sadece kadınların değil tüm toplumun sorunudur. Sorunları aşmak için, her alanda eşit yurttaş olabilme mücadelesi veren kadınların bu mücadelesi aynı zamanda ülkemizin laiklik, demokratikleşme ve özgürleşme mücadelesidir.

Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi bu onurlu mücadelelerinde kadınlarla dayanışma içinde olmayı sürdürecektir. Birlik ve dayanışmanın en güzel günlerinden biri olan 8 Mart’ta, ülkenin birçok yerinde gericiliğe, sömürüye, baskıya, şiddete, taciz ve tecavüzlere HAYIR seslerini yükselten kadınların 8 Mart’ı kutlu olsun!

Şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden tüm kadınları saygıyla anıyoruz.

Her 8 Mart’ta olduğu gibi, bugün de günün anlam ve önemine ilişkin olarak ve “Daha Fazla Sanat” anlayışı ile Şubemiz Nilüfer Ana Sanat Grubumuzu tarafından hazırlanan “Emekçi Kadın” yağlı boya resim sergisinin açılışını gerçekleştiriyoruz.

Nilüfer Ana Sanat Grubumuzun, tamamı kadınlardan oluşması, düzenli olarak 8 Mart’ta “Emekçi Kadın”, 1 Mayıs’ta “Emek”, 1 Eylül’de “Barış” 29 Ekim’de “Cumhuriyet” temalı yağlı boya resim sergileri ile çok önemli bir geleneği de sürdürmektedirler.

Bu yönüyle yapılan çalışmalar, her türlü takdire değerdir. Nilüfer Ana Sanat Grubu üyelerimizi kutluyor ve teşekkür ediyoruz.”

Düşünceli, “Emekçi Kadın” Yağlı Boya Resim Sergisi’nde resimleri sergilenen Nilüfer Ana sanat Grubu üyeleri, Sevtap Sivri, Neşe Demiröz, Gülhan Güldalı Arslan, Belma Yalçın, Fulya Bilgiç, Elif Can, Canan Koç, Zerrin Taysever, Esma Gümüş’e emeklerinden dolayı teşekkür etti. Nilüfer Ana sanat Grubu üyelerine teşekkür belgeleri sunuldu. Açılışın sonunda tüm katılımcı ve davetlilerle hatıra fotoğrafı çektirildi. Sergi 20 Mart’a kadar BAOB Fuaye Alanı’nda gösterime açık olacak.