Endüstri Mühendisliği Öğrencilerinden Sanayi Projeleri

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Bursa Şubesi

Endüstri Mühendisliği Öğrencilerinin Proje Heyecanı

Öğrencilerin Proje Heyecanı

Bu yıl sekizincisi düzenlenen, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi ile Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü arasındaki protokol çerçevesinde gerçekleştirilen Öğrenci Bitirme Proje Yarışması sonuçlandı.

Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin üniversite-sanayici işbirliğini geliştirmek amacıyla hazırladıkları projelerin sunumlarını titizlikle dinleyen Endüstri Mühendisleri D. Alparslan Gürbüzer, Hüseyin Gencer, Metin Saribal, Ergin Polat ve Özgür Çamlıdere’den oluşan MMO Bursa Şubesi yarışma jürisi, yaptığı değerlendirme sonucu dereceye giren projeleri belirledi.

Ödül töreninde konuşan Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdal Emel, öğrencileri çalışmalarından dolayı kutlayarak, bitirme projesini desteklemesinden dolayı MMO Bursa Şubesi’ne teşekkür etti. Prof. Dr. Emel, çalışmaya geçen yıl Eylül ayında başladıklarını ve doğru hedefler koymaya çalıştıklarını, öğrencilerin de bu hedeflere büyük ölçüde ulaştıklarını belirtti. Emeği geçmiş bütün öğretim üyelerine ayrıca teşekkür eden Emel, öğrencilerine fikri ve düşüncesi hür insanlar olarak ülke, millet ve insanlık için çalışmalarını diledi.

MMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Düşünceli konuşmasında öğrencileri yaptıkları çalışmalardan dolayı kutlayarak, mühendislik mesleğinin en önemli kısmının uygulama kısmı olduğunu ve sanayinin donanımlı mühendislere ihtiyacı olduğunu söyleyerek, ‘’Sanayi ile iç içe olan bu çalışmalar ve projeler mezun olduktan sonra size yol açacaktır’’ dedi.

“Bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiğimiz yarışmanın amacı; Endüstri Mühendisi adaylarını çalışmalarında teşvik etmek, sistematik bir süreç ve bilimsel yaklaşımları kullanarak gerçekleştireceği projelerin, Üniversite – Sanayi – Oda işbirliği çalışmalarına örnek olacak, sanayinin Ar-Ge çalışmaları için proje kültürüne sahip mühendislere gereksinimi olduğundan hareketle, hem sanayi kuruluşları, hem de mühendisler için “Proje Kültürünü”nün oluşumunu sağlamak, yapılan çalışmaların bilim dünyasına, araştırma kurumlarına, sanayi kuruluşlarına ve kamuoyuna duyurulmasına yardımcı olmak ve öğrencilerimizin gelecekteki meslek odası TMMOB Makina Mühendisleri Odası ile bağlarını güçlendirmektir” ifadelerini kullanan Düşünceli, Prof. Dr. Erdal Emel’e, öğretim görevlilerine ve öğrenciler çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Öğrencilere, hayatta çeşitli zorluklarla karşılaşabileceklerini söyleyen Düşünceli, mühendisliğin problem çözme işi olduğunu ifade ederek, genç meslektaşlarına Makina Mühendisleri Odası olarak büyük bir ailenin onları beklediğini söyledi.

Konuşmaların ardından yarışmada derece alan öğrencilere ödülleri verildi ve topluca hatıra fotoğrafı çektirildi.

DERECEYE GİREN PROJELER

“Bitirme Projesi Yarışmaları”nda ödül alan proje ve projeleri hazırlayan öğrenciler ve projeyi destekleyen firma şöyle:

1-    Support Standart Sürelerinin Belirlenmesi, Değer Akış Haritası ve Süreç Şemalarının Oluşturulması. Pelin Yıldız, Elif Güleryüz, Gülçin Kaya (ÇİMTAŞ)

2-   Magnet Üretim Sürecindeki Taşımaların Yalınlaştırılması. Melek Gizem Akçay, Sude Arda, Yelda Tekin (BOSCH)

3-    Endüstri 4.0 Big data. Hümeyra Karabel, Yavuz Alperen Çıkran, İnci Çıray (ÇİMTAŞ)