ADALET VE ÖZGÜRLÜK NÖBETİNE ÇAĞRI İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

ADALET  VE ÖZGÜRLÜK NÖBETİNE ÇAĞRI İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

BASINA VE KAMUOYUNA

26 Haziran Cuma günü başlayıp günümüze kadar devam eden, Kürt siyasetçileri başta olmak üzere meslek odaları yöneticileri, dernek üye ve yöneticileri, avukatlar, sendikacılar kısacası kentte demokratik muhalefet yapan bütün kesimlerden birçok kişi, evleri basılarak gözaltına alınmıştır. Aralarında mücadele arkadaşımız, Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Arin Zümrüt’ün de bulunduğu 8 kişi 28 Haziran Pazar günü tutuklanmıştır. Tutukluluk haline itirazı gerekçe gösterilmeksizin reddedilmiştir. Bu anti demokratik uygulama ve yönelimler var olan hiçbir sorunu çözemediği gibi, bundan sonra çözemeyeceği herkes tarafından bilinmektedir. Tüm muhalif kesimlere yönelik devreye sokulan bu sivil darbe ile ülkemiz, halklarımız ve emekçiler nefes alamaz hale getirilerek, iradeleri kırılmak ve mevcut duruma razı edilmek istenmektedir.

Bu uygulamalara karşı demokratik ortak tepkiler geliştirmek kendine demokrat, hak savunucusu, yurtsever, ilerici diyen herkesin ertelenemez sorumluluğu haline gelmiştir.

Basın açıklaması, miting gibi temel haklar çerçevesinde yapılan eylemler illegalize edilerek, toplum sindirilmeye ve sessizleştirilmeye çalışılmaktadır. Özellikle kadın mücadelesinde her türlü şiddet, taciz, tecavüz, cinayete karşı ses yükselten, direnen ve dayanışan kadınlar hedef alınarak, mücadele etkisizleştirilmeye çalışılmaktadır.

Ülkeyi nefes alamaz hale getiren iktidara buradan bir kez daha sesleniyoruz: Sorunları çözemeyen, toplumu gerip kutuplaştıran bu uygulamalardan derhal vazgeçin. Bizler mühendislik mesleğimizi icra etmek istiyoruz, bunun için ülkeye barışın gelmesi, bağımsız, şeffaf yargı süreçlerinin işletilmesi, demokrasinin tam anlamıyla uygulanması talebimizdir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi olarak demokrasiden, barıştan yana duruşumuzla, dün olduğu gibi bugün de halkımızın sesi olacağımızı ve mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi belirtmek isteriz. 17 Temmuz 2020 sabah 08.00 de başlatmış olduğumuz 48 saatlik ADALET ve ÖZGÜRLÜK nöbetimize duyarlı her bireyi davet ediyoruz.

Bir kez daha iktidarı, hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik saldırı ve baskılara son vermeye çağırıyoruz. Başta Arin Zümrüt olmak üzere tutuklanan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

 

 

 

 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

DİYARBAKIR ŞUBESİ