AMED EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMUNDAN NUSAYBİN’DEKİ ÇOCUKLARA YÖNELİK POLİS ŞİDDETİNE TEPKİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

BASINA VE KAMUOYUNA

Geçtiğimiz günlerde Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Fırat Mahallesinde bulunan bir sitenin bahçesinde oynayan B.E adlı çocuğun polislerce silahla kovalanarak şiddete maruz kaldığı görüntülerde yayınlanmıştı,bu esnada bir polisin olay yerinde bulunan çocukları kovaladığı ve çocuklardan birini yakalayarak zırhlı polis aracına doğru sürüklediği Basın organlarında ve sosyal medya platformlarında, olaya ilişkin haber ve görüntüler yayınlanmıştı.

 

Bu görüntülerden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapılarak görüntülerde bulunan polis memuru hakkında soruşturma başlatıldığı ve görevden el çektirildiği belirtilmiştir. Ancak söz konusu açıklamada site içinde oyun oynayan çocukların güvenlik güçlerine taş attıkları belirtilerek polislerin çocuğa karşı gerçekleştirdikleri şiddet eylemi meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen iddianın doğruluğu halinde bile fiili gerçekleştiren çocuklar hakkında cezai bir müeyyide uygulanması mümkün değildir. TCK nin31/1 Maddesi ile 12 yaşından küçük çocukların cezai ehliyet ve sorumluluklarının mutlak suretle bulunmadığı açık bir şekilde belirtilmiş, bu durum herhangi bir istisnaya tabi tutulmamıştır. Özellikle kolluğun orantısız silah kullanımı nedeniyle yüzlerce çocuk yaşamını yitirmiş, binlerce çocuk yaralanmıştır.

Yaşananlar bize göstermiştir ki bu coğrafyada öldürülen Ceylanlar, Uğurlar ve daha nicelerin soruşturmaları etkin yapılmamış cezasızlık bir gelenek halini almıştır. Yine atılan bir twit veya köşe yazılarından dolayı insanlar ceza alırken Tv programlarında ölüm listesi yaptığını belirtenlere herhangi bir yaptırım olmuyor, ülkede hukuk herkese eşit uygulanmıyor.

Genelde bütün çocuklara ve özelde Kürt çocuklarına yönelik bu nefret halinin iktidarın zihniyetinin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz.

Bizler yaşanan olayın tüm boyutları ile etkin bir şekilde soruşturulmasını, fail polisin tutuklanmasını ve etkin yargılanmasının yapılarak gerekli cezalandırmanın yapılmasını istiyoruz. 12/05/2020

 

AMED EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU