ARİN ZÜMRÜT ARKADAŞIMIZ BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILARAK, ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMASINI TALEP EDİYORUZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

Arin ZÜMRÜT arkadaşımız bir an önce serbest bırakılarak, özgürlüğüne kavuşmasını talep ediyoruz.

BASINA VE KAMUOYUNA

26 Haziran 2020 cuma günü, Sivil toplum örgütleri ve meslek örgütü yöneticileri ile üyelerinin de aralarında bulunduğu birçok eve baskınlar düzenlenmiş ve gözaltılar olmuştur. 28.06.2020 tarihinde ise Savcılık gözaltında bulunanları tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etmiş; meslek ve sivil toplum örgütü yöneticisi ve çoğunluğu kadın olan 23 kişi tutuklanmıştır.

Bir yandan tüm Dünyayı etkisi altına alan covit19 salgını ile toplumsal olarak mücadele devam ederken diğer yandan yaşanan ekonomik kriz ve bunların yol açtığı sosyal ve toplumsal etkileri minimize etmeye çalışan sivil toplum kurumlarına hukuksuzca ve adil olmayan yöntemlerle yönelmek kabul edilir değildir. Toplumun kutuplaştırılması, ötekileştirilmesi ve ayrıştırılması söylemlerinin bu süreçlerde yoğunluklu hissettirtilmesi ve bu yönlü uygulamaların yaşamsallaştırılması düşündürücüdür.  Barıştan, insan haklarından, demokrasiden yana söylemler toplumun yararına olurken iktidarın zararına olduğu için bu alanda çalışma yürüten kurumlar, meslek odaları, dernekler illegalize edilerek toplumla bağı kopartılmak istenmektedir. Gerçekleştirilen hukuksuz tutuklamalar da bunun bir göstergesidir.

Sistemin ve siyasal iktidarın özellikle beslediği şiddete eğilim, toplumda en çok kadınları ve çocukları etkilemektedir. Öyle ki 26 Haziran 2020 tarihinde gözaltına alınırken işkenceye maruz kaldığı açıkça görünen Rojbin Çetin için kademeli kuvvet uygulanmıştır demek şiddet algılarının ölçütünü göstermektedir. Aynı şekilde toplumda yaşanan hukuksuzluğa, şiddete, çocuk istismarlarına ve siyasal ranta karşı çıkan kadın kurumları ve kadın mücadelesi yürüten kurum yöneticileri hedef alınarak çalışmaları kriminalize edilmek istenilmektedir. Kadının dayanışması ve mücadelesi engellenmeye çalışılmaktadır.

Tutuklananlar arasında bulunan Arin Zümrüt, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi yönetim kurulu üyesidir. Arin Zümrüt aynı zamanda, kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri alanında çalışma yürüten STK, sendika ve meslek örgütlerinin oluşturduğu Şiddetle Mücadele Ağı çalışmalarına, TMMOB İKK Kadın Çalışma grubunu temsilen katılmaktaydı. Arin Zümrüt’ün yaşadığı diğer bir hukuksuzluk ise KHK ile ihraç edilmesidir.

Bugün artık kadınların yaşamın her alanına müdahil olmaları ve çözüm gücünü sergilemeleri maalesef ki iktidarı rahatsız etmekte ve kadına daha acımasız saldırmasını beraberinde getirmektedir.  Yaşadığımız coğrafya da ise sorunlar daha katmerli yaşanmaktadır. Kürt halkına ve kadının mücadelesine baskı ve saldırılar sistematik bir şekilde kesintisiz devam etmektedir. Tarihten günümüze kadar bu saldırıların sebebi aynı tekçi zihniyet olsa da saldırı argümanları kısmen şekil değiştirmiştir.

Biz kadınlar olarak meslektaşımız, yol arkadaşımız Arin başta olmak üzere tüm kadınlar üzerindeki baskıların ve hukuksuz tutuklamaların bir an önce son bulmasını istiyoruz. Yaşam hakkımızı savunurken, özgürlüğümüzden alıkonularak cezalandırılmak istemiyoruz. Nefes almak ve birbirimize nefes aldırmak istiyoruz. İktidarın sözünü esirgemeyen, sivil toplum faaliyeti içinde yer alan arkadaşlarımıza muhalif tutumlarından dolayı bu denli saldırmasını kabul etmiyoruz.

Her fırsatta kadının sesini kısmaya çalışan iktidarın, kadın mücadelesi yürüten kadınları baskılamak için değil TACİZCİLERİN, TECAVÜZCÜLERİN, ÇOCUK İSTİSMARCILARININ cezalandırılması için çalışma yürütmeleri gerektiğini söylüyoruz.

Astım hastası olan Arin’in pandemi döneminde hapishanede tutulması sağlığını tehlikeye atmakta ve bizleri endişelendirmektedir. Arvin’in annesi Arin’i beklediği gibi biz de, bize güç veren arkadaşımız, meslektaşımız, yöneticimiz, temsilcimiz Arin’i bekliyoruz. Bir an önce serbest bırakılarak, özgürlüğüne kavuşmasını talep ediyoruz.

 

TMMOB AMED İL KOORDİNASYON KURULU KADIN ÇALIŞMA GRUBU