SUR`DA ENDİŞELİ BEKLEYİŞ: YIKMAYIN

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

TMMOB Diyarbakır İKK bileşenleri yöneticileri, HDP Milletvekilleri, ESP, DBP il Eşbaşkanları, STK temsilcileri ve Sur halkının katılımıyla Sur`daki yıkım kararına karşı ortak basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasında söz alan DBP Diyarbakır İl Başkanı Zeki Baran, Sur`da 6 mahalleye hâlâ girilemediğini hatırlattı. Baran, Lalebey ve Alipaşa mahallelerinde de aynı şeyin yapılmak istendiğini belirterek, Sur`da yaşayan ve evlerini terk etmek istemeyen insanların ‘elektrik ve sularının kesilmesiyle tehdit edildiğini` söyledi.

 

‘SUR RANTA AÇILACAK`

Mimarlar Diyarbakır Odası Başkanı Şerefhan Aydın ise, Sur`un ranta açılmak istendiğini söyledi. Aydın, Halka rağmen halk adına bir şey yapmaya çalışmak ciddi travmalara neden olacak. Bunu daha önce buradan göç eden insanlarda gördük. Evlerini satıp gittiler ve perişan oldular, ekonomik güçleri oranında yine gecekondu mahallerine yerleştiler dedi.

Sur`un yıkılan diğer 6 mahallesi gibi Lalebey ile Alipaşa`nın da ranta açılmak istendiğini ileri süren Aydın, halkın ihtiyaçları göz önüne alınmadan gerçekleşecek her projeye karşı olduklarını söyledi.

SUR HALKI KARARLI

Basın açıklamasına katılan Sur halkı da konuştu. "Burada doğduk burada ölmek istiyoruz" diyen yurttaşlardan biri, ne olursa olsun evini satmayacağını söyledi. Yıkıma karşı çıkan kadınlar ise ancak Sur içinde yaşayabileceklerini dile getirerek, "Bizi açlığa mahkum edecekler" diyerek yıkıma tepki gösterdiler.

Lalebey ve Alipaşa`da oturan ve evleri yıkım tehlikesi altında olan Surlular sabah saatlerinde kilise meydanında toplanarak sorunlarını anlatmak üzere Valiliğe yürümek istemişti. Yürüyüşe izin vermeyen polis, dile getirilen sorunları yetkililere ileteceklerini söyleyerek mahallelilerden dağılmalarını istedi.

Evleri yıkılacak yapılar listesinde yer alan Surlular, yapılan açıklamalara rağmen rahat bir nefes almış değil. Bir ay sonra okulların tatil olacağını, ancak bunu bile beklemeden evlerinin yıkılacağı endişesi taşıyorlar.

http://www.gazeteduvar.com.tr/…/05/22/surda-endiseli-bekle…/