TECAVÜZ YASALLAŞTIRILAMAZ!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

Şubemizin de bileşeni olduğu TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu 21 Kasım 2016 tarihinde EMO Diyarbakır şubede, TBMM gündeminde bulunan Ceza Mahkemesi Kanunu ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile ilgili “faille mağdurun evlenmesi” durumunda suçun ertelenmesine yönelik yasa düzenlemesi hakkında basın açıklaması düzenledi..

Yapılan Basın Açıklaması Şöyle;

Ceza Mahkemesi Kanunu ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile ilgili "faille mağdurun evlenmesi" durumunda suçun ertelenmesine yönelik yasa düzenlemesi tam bir toplumsal travma yaratma niteliğindedir.

Başta çocuklar olmak üzere kadınları etkileyen bu yasa düzenlemesi tecavüze meşru zemin hazırlayarak küçük yaşta evlenmeye zorlamaktadır.‘Küçüğün rızası alınacak`, diyenler küçüğün kaderini hangi vicdana teslim edecek…

‘Bir kereden bir şey olmaz` zihniyetiyle tecavüzü onaylayan zihniyetin "yasalarla bir seferliğine de olsa"bu durumu meşrulaştırma çabası kabul edilebilir değildir. Yasanın sözde mağdur erkek tarafından bakan AKP İktidarı, kadın ve çocuklar üzerinde hayat boyu ortaya çıkacak psikolojik tahribatı nasıl telafi edecek…

AKP`nin gerici zihniyeti, mevcut eğitim sistemiyle yeterince eğitimden ve sosyal hayattan uzaklaştırmaya çalıştığı kadınların, kaç çocuk doğuracağından, kahkahasından giyimine kadar yaşamının her alanına müdahale etmeyi kendine hak görmüştür. Eril zihniyetinin son ürünü olarak meşru gördüğü çocuk yaşta evliliğin önünü açmaya yönelik düzenlediği yasa ile tecavüze maruz kalan çocukların tecavüzcüsüyle evlendirilmesine kadar kadının varlığını ve iradesini yok saymıştır.

Bugün OHAL süreciyle kadın ve çocuk haklar ile ilgili demokratik mücadele yürüten birçok kurum ve derneğin kapılarına kilit vurulması ile eş zamanlı çıkarılan yasa, bu alanlardaki kazanımlara darbe vurmayı hedeflemektedir.

22 Kasım 2016 TBMM`nin gündeminde görüşülecek bu düzenleme evrensel hukuk normlarına uygun olarak geri çekilmelidir. OHAL bahanesiyle tecavüzcülerin salıverilmesine kadınların ve çocukların meclis onayı ile istismarcılara teslim edilmesine izin vermeyeceğiz.

Biz TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu olarak bulunduğumuz her alanda ve her koşulda haksızlığa karşı direnmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz.

Dayanışma ile….

TMMOB DİYARBAKIR İKK

KADIN KOMİSYONU