ENDÜSTRİ – İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ ESKİŞEHİR YEREL KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Eskişehir Şubesi

Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Endüstri – İşletme Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu tarafından, Akıllı Üretim Sistemleri ve Geleceğin Fabrikaları” konusundaki bilgi ve birikimlerin paylaşıldığı, Endüstri – İşletme Mühendisliği Eskişehir Yerel Kurultayı 04 Mayıs 2019 tarihinde  Şubemiz Eğitim Salon’unda gerçekleştirildi.

Elektrik Yüksek Mühendisi ve Bilgisayar Denetim Uzman Gürcan BANGER ve Candy Hoover’da maliyet analisti, yaratmak.com’ un kurucusu Endüstri Mühendisi Özdemir APAYDIN’ ın  konuşmacı olduğu yerel kurultayımızın moderatörlüğünü LANDE Endüstriyel Metal Ürünler San. Tic. Ltd. Şti.’den Endüstri Mühendisi Umur Bugay GÜLER yaptı.   


GÜRCAN BANGER 

Gürcan BANGER konuşmasında Endüstri 4.0 ve Akıllı İşletmeler hakkında bilgi verdi.

“Günümüz dünyasında bir veri yığını içinde yaşıyoruz”

Programda konuşan Gürcan Banger, dünyanın bir veri yığını içerisinde bulunduğuna dikkat çekerek, “Termometreye baktığımızda termometrenin üzerinde 25 derece yazdığını görüyoruz. Bu derece bir ölçümdür ve Endüstri 4.0 dilinde veridir. Dolayısıyla veri = ölçüm demektir. 25 derece bize çok sıcak geliyor dediğimizde yaptığımız o ölçümü yorumlamış oluyoruz. Sıcak bulduğumuz andaki o fikre ise enformasyon diyoruz. Eğer 25 dereceyi sıcak bulup ince giyinmeliyim diye bir kural çıkarıyorsak buna da bilgi adını veriyoruz. Günümüz dünyasında bir veri yığını içindeyiz ve biz, bunlar içerisinden işimize yarayacak olanı ayıklayıp yönetim ve üretim kararları vermek istiyoruz. Endüstri 4.0 ile dijitalleşme ve dijital dönüşüm dediğimiz şeyin özü bu. Endüstri 4.0’ı akademik olarak kısaca tanımlarsak, bilişim, iletişim, internet, sensör, otomasyon, yapay zekâ, robotik teknolojileriyle operasyonel teknolojiler dediğimiz üretim yönetim teknolojilerinin bir araya gelmesidir, diyebiliriz” şeklinde konuştu.

“Buz dağının alt tarafı her gün değişiyor”

Endüstri 4.0’ın çeşitli teknolojiler üzerinden geliştiğini ifade eden Gürcan Banger, “Literatür izlendiğinde, dünyada Endüstri 4.0’ın üzerinde yükseldiği birtakım ana teknolojiler olduğu görülüyor. Geçen sene Londra Emperyal Koleji’nde dünyadaki teknoloji ve inovasyonların neler olduğunun belirlenmesi amacıyla bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre dünyada 99 tane teknoloji ya da inovasyon var. Bu bir buz dağı hikâyesi değil. Buz dağının üstünü her gün görüyoruz ama buz dağının alt tarafı her gün değişiyor. Yeni teknolojiler birbirleriyle kombinler yaparak, yeni teknolojik oluşumlar ve gelişmeler yaratıyorlar” dedi. 

 

İkinci bölümde konuşan Özdemir APAYDIN ise Büyük Veriler, Veri Analizi ve Veri Madenciliği hakkında konuşma yaptı. İnteraktif bir sunuş yapan Özdemir APAYDIN katılımcıların sorularını


ÖZDEMİR APAYDIN 

cevaplamasıyla etkinliğimiz son buldu.