KLİMA SİSTEMLERİNDE YENİ VERİMLİLİK YÖNETMELİĞİ VE TEKNOLOJİLER SEMİNERİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Eskişehir Şubesi

Şubemiz ve Türk Tesisat Mühendisleri Derneği  Eskişehir Temsilciliği’nin eğitim seminerleri devam ediyor.

DAIKIN’da Satış Danışmanlık ve Ürün Yönetimi, teknik ve iş geliştirme Departmanlarının Müdürü olan Makina Mühendisi Turgay Yay, “Enerji verimliliği kavramları, sezonsal verimlilik” konusunu anlattı.

Şubemiz Eğitim Salonu’nda 19 Kasım 2019 tarihinde yapılan eğitimde konuşan, Makina Mühendisi Yay, Ecodesign gerekliliklerinde; tüm markaların dış ünitelerine bağlanabilecek uygun iç ünite listesini web sitesinde belirtmek zorunda olduğunu vurguladı. Verimlilik değerlendirilmesinde dikkat edilmesi gerekenleri ifade eden Makina Mühendisi Turgay Yay şunları söyledi: “Geçmişte; HVAC ekipmanları tam yük altında tek bir çalışma sıcaklığında tesbit edilen enerji verimliliği (EER) temelinde derecelendirilmiştir. Ancak HVAC cihazları nadiren tam yük altında çalışır. Bu sebeple sezonsal verimliliğe bakılmalıdır. Sezonsal Verimlilik     Nominal verimlilikleri karşılaştırdığımızda, ki bu bazen hala kullanılıyor, soğutmada sabit 35°C ısıtmada 7°C dış hava sıcaklığında sistemin verimliliğini değerlendirdiğinden cihazın çalışma aralığı tüm yıla yayıldığında bu değerler bize yol gösteremeyecektir. Bu yüzden yeni hesaplama yöntemi, cihazın kullanımında performansın çok daha gerçekçi bir tahminini bize sağlar. ‘Kullanımda’ enerji tüketimine ek olarak, sezonsal verimlilik ‘bekleme’ modu, ‘kapalı’ mod, ‘karter ısıtıcı’ ve ‘standby’ mod tüketimi gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurur. Bu aynı zamanda cihazın performansının daha gerçekçi bir şekilde gösterilmesine de katkıda bulunur. Şeffaf İletişim Üreticilerin, cihazlarının çalışma verimliliği değerlerini, verimlilik testinin yapıldığı iç ünite bilgileri ile birlikte, web sitesi aracılığıyla yayınlamaları gerekmektedir. Bu, kullanıcıların farklı sistemlerin verimliliğini daha kolay ve şeffaf bir şekilde karşılaştırmasını sağlayacaktır. Verimlilik Değerlendirilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler: Eurovent & LOT21 verimliliği, ölçüm sırasında kullanılan iç ünitelere oldukça bağlıdır. Daha büyük iç ünite boyutları (daha büyük ısı eşanjörü yüzeyi) ve daha yüksek hava debisi, daha yüksek verimlilik değerleri sağlar. Daikin, Eurovent & LOT21 verimlilik ölçümlerinde, gerçek hayat uygulamalarında sıklıkla kullandığı standart iç üniteleri(FXMQ, FXSQ, FXFQ) kullanır. Test ölçümleri için belirlenen belli sapma sınırları vardır. Örneğin hava debisi üreticilerin beyan ettiği değerlerden %10’a kadar sapabilir. Daikin cihazları her zaman beyan ettiği değerleri toleransa gerek kalmadan sağlar.”