ÖZEL SEKTÖR DEDİĞİN ? KONULU SEMİNER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Eskişehir Şubesi

Şubemiz Eğitim Salonun’da 27 Nisan 2019 tarihinde Meslek Sohbetlerinin ilkinde makina mühendisi Mahir Eldem, “Özel Sektör Dediğin ?” konusunu ele aldı.

Seminere, öğrenciler kadar emekli olmuş mühendisler de katıldı. Makina Mühendisi Mahir Eldem, mezun olan veya mezun olacak öğrencilere özellikle özel sektörde göreve başladıklarında karşılaşacakları problemler, mezun olmadan hangi derslere ağırlık verecekleri, kişisel anlamda gelişim anlamda nasıl donanım hale getirmeleri konusunu 43 yıllık meslek hayatından örnekler vererek anlattı.

43 yıl içinde mühendis arkadaşları işe almak için mülakat yaptıklarını belirten Eldem, “Gördüğüm resme baktığımda gençlerin nelere ağırlık vermeleri, nasıl mutlu olmaları gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Gençlere öğütlerimiz, dersler olarak makina mühendisliğinde okuyan arkadaşlarımız özellikle makina elemanları, hidrolik pnömatik, ısıtma havalandırma, termodinamik gibi gerçekten işe hayata atıldıklarında kendilerine bir alt yapı yapmaları gerekiyor” dedi.

Okulda okudukları kitapların çok azını iş hayatında kullandıklarını belirten Eldem şunları anlatı:

“Tam eksiklik şu, mühendisliğin birçok dalda fakültemiz var. Fakültelerde mezun olan insanların ortak eksikliği insan mühendisliği. İnsanlarla çalışacaklar, insanlar için üretecekler. İnsanları iyice tanımadığın zamanda mühendis arkadaşımız mesleğinde başarılı olması için önünde ciddi engeller olacak. Bunlar okulda öğrenecek şey değil. Bu tecrübe ile kazanılması gereken şey. İnsanı tanımak kendini tanımaktan geçiyor. Önce kendimizi tanıyacağız, sonra insanları tanıyacağız.

Öğrenme konusunda kendilerini frenlemeli.  İş hayatımda öğrendiklerimi çok ciddi miktarını mavi yakalı dediğimiz işçi arkadaşlarımızdan öğrendim. Öğrenme yolunu açık tutabilmek için insanlarla karşılıklı saygı ve sevgili olmalı. Bizim temel felsefemiz bu.”