ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE, EMEKÇİ KADINLAR İLE VAR OLACAKTIR !...

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Gaziantep Şubesi

ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE, EMEKÇİ KADINLAR İLE VAR OLACAKTIR !...

KADIN MESLEKTAŞLARIMIZIN ve TÜM KADINLARIMIZIN,

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLUYOR,

EMEKLERİNİN KARŞILIĞI HİÇ BİR ŞEKİLDE ÖDENMEYECEK OLAN TÜM KADINLARIMIZA,

BU ANLAMLI GÜNDE SEVGİ ve SAYGILARIMIZI SUNUYORUZ.

 

Kadın haklarının savunulması, korunması ve geliştirilmesi, öncelikle kadının yaşam hakkının güvence altına alınması, kadına yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması ile mümkündür. Kadının öneminin ve değerinin farkında olanlar için, 8 Mart tarihi kadın sorunlarının ve bu sorunlara yönelik çözüm metotlarının ortaya konulabileceği çok önemli bir gündür.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 900’lü yılların başında Kadın Hakları diye başlamış, emekçi kadınlar günü diye devam etmiş, ancak günümüzde içi boşaltılarak, farklı noktalara çekilmiştir. Kadın sorunlarının, kadına yönelik şiddetin, ayrımcılığın veya bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin tartışılması yerine, maalesef basit bir kutlama gününe dönüştürülmüştür. Bilinmelidir ki kadınlarımızın sorunu çözülmeden, toplumun sorunları çözülemez ve sağlıklı kuşakların yetişmesi sağlanamaz.

21.  Yüzyılda Ülkemizde hala, görücü usulüyle evlenmek zorunda kalan, nikâhsız veya dini nikâhla yaşayan, hamilelik döneminde doktor yüzü görmeyen, okuma – yazma bilmeyen, iş hayatında ikinci sınıf muamele gören, aynı iş kolunda dahi erkeklere göre daha az ücret ile çalışan, iş kollarının büyük bir kısmında kadın olduğu için yönetici olamayan, iş hayatında evlilik ve doğum nedeni ile işten ayrılmak zorunda olan, yoğun bir şekilde aile içi şiddete maruz kalan kadınlar vb. sorunlar karşımıza yoğun bir şekilde çıkmaktadır. Bu sorunların en önemlisi ise kadınların eğitim sorunudur. Eğitim çağdaş toplumlarda her bireyin eşit koşullarda alması gereken en doğal vatandaşlık hakkıdır. Ancak Ülkemizde kadınlarımızın eğitim olanaklarının, erkeklere oranla çok daha kısıtlı durumda olduğunu görebiliyoruz. Kadınlarımızın toplum yaşamına katkıda bulunabilmeleri için öncelikle eğitim seviyelerinin yükseltilmesi gereklidir. Bunun yanında kadınlarımızın toplum içerisinde her alan ve kademede kendilerini temsil etmeleri sağlanmalıdır.

İçi boşaltılarak kutlanılan 8 Mart’lar yerine, kadın sorunlarının tartışıldığı ve çözüme kavuşturulduğu 8 Mart’lar dileyerek, kadın meslektaşlarımızın ve tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz. 07 Mart 2018

Saygılarımızla

 

Hüseyin OVAYOLU

Başkan