EN UCUZ ENERJİ, TASARRUF EDİLEN ENERJİDİR !...

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Gaziantep Şubesi

EN UCUZ ENERJİ, 
TASARRUF EDİLEN ENERJİDİR !...

Enerji; insan yaşamı ve sanayi üretimi için olmazsa olmaz temel unsurların başında gelmektedir. Gerek dünyadaki gerekse ülkemizdeki artan nüfus ve teknolojideki gelişmeler, enerji ihtiyacını hızla arttırmaktadır. Modern hayatın getirdiği yenilikler ile insanlar daha büyük ve konforlu evlerde yaşamak, ferah iş ortamlarında çalışmak istemektedir. Bu da enerji tüketimini arttırmaktadır. Artık enerjiyi tasarruflu kullanmak, iyi yönetmek, enerji tasarrufunu sağlayan yeni teknolojiler geliştirmek ve kullanmak bir zorunluluk haline gelmiştir.
Özellikle binalarda, hoyratça kullanılan enerji savurganlığına son verilmelidir. Enerji tasarrufuna ve verimliliğine önem verilmeden binalar yapmak ve bu binalarda büyük miktarlarda gereksiz enerji tüketerek yaşamak müsrifliktir. Günümüzde binalar, yüksek konfor, maksimum yalıtım, düşük enerji tüketimi, sessizlik, minimum bakım, maksimum emniyet, tam güvenlik, uzun ömür gibi beklentilere tam anlamı ile karşılık vermelidir. Bu kapsamda binaların ısıtılması, soğutulması ve aydınlatılmasında enerji tasarrufuna ciddi önem verilmelidir. Enerji maliyetlerinin her geçen gün artması ve insanların daha az enerjiden daha fazla yararlanma imkânlarının olması, teknolojinin bu şekilde gelişmesi, yalıtımı daha ciddi bir şekilde dikkate alma zorunluluğunu getirmiştir. Yalıtımlı olarak yapılan bir binadaki ilk yatırım maliyeti çok kısa sürede kendini amorti ederek, uzun vadede çok ciddi avantajlar sağlamaktadır. Standartlara uygun bir ısı yalıtımının yapıldığı binada % 40, hatta % 50’lere varan bir enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Uygun yapılan bir yalıtımının, hem vatandaşlarımızın bütçesine, hem de Ülkemizin ekonomisine olan katkısı tartışılmayacak kadar büyüktür. Yeni yapılacak olan binalarda bu hususların dikkate alınması gerektiği gibi, eski binalarda da mantolama yöntemi ile aynı verimin alınabileceği de unutulmamalıdır.
Elektrikli aletlerde, özellikle kullandığımız beyaz eşyalarda, A Sınıfı, B Sınıfı, C Sınıfı, D Sınıfı gibi ibareler bulunmakta ve tüketicilere en az enerji tüketimi olan A Sınıfı cihazlar önerilmektedir. Tüketicilerin bu konunun bilincinde olduğunu, A sınıfı cihazların daha pahalı olmasına rağmen daha fazla kullanıldığını görebilmekteyiz. Aynı önemin binalarda da gösterilmesi gerekmektedir.
Yapı teknolojilerinde ve tesisat mühendisliği alanındaki gelişmeler son yıllarda büyük bir ivme kazanmıştır. Binaların daha iyi yalıtılması, yüksek verimli kazanların ve ısıtma tesisatının, soğutma ekipmanlarının üretilmesi ve kullanılması, atık ısının geri kazanımı, kojenerasyon tekniklerinin kullanımı, bölgesel ısıtma tesislerinin kurulması, enerji verimliliği anlamında önem taşıyan konulardan bazılarıdır ve mesleki faaliyetlerimiz arasında bulunmaktadır. Isı yalıtımı Makina Mühendisliği meslek disiplininin konusu olup, vatandaşlarımızın yalıtım konusunda mühendislik firmalarından hesap, proje ve uygulamalar konusunda destek almasını ve enerji savurganlığına son verilmesini diliyoruz. 
Isıtma Tesisatı, Soğutma Tesisatı, Isı Yalıtım Projesi ve diğer tüm hesap ve projelerin kağıt üzerinde kalmamasını, proje ve hesaplamalarda ki değerlere, yalıtım malzeme cinslerine, malzeme türlerine, kalınlıklarına, cihaz kapasitelerine, standart malzeme kullanımına, azami önem gösterilmesini bekliyor, bu konuda uygulayıcı firmaların, yapı denetim şirketlerinin ve denetleyici yetkili kurum ve kuruluşların görevlerini tam yapmaları gerektiğini hatırlatıyoruz.
Çünkü gereksiz harcanılan enerji, hepimizin emeğidir, milli servetimizdir. 22.10.2018
Saygılarımızla

Hüseyin OVAYOLU
MMO Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı