GAZİANTEP AKADEMİK MESLEK ODALARI BİRLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Gaziantep Şubesi

GAZİANTEP AKADEMİK MESLEK ODALARI BİRLİĞİ

BASIN AÇIKLAMASI

19 Aralık 2020 tarihinde Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Covid-19 yoğun bakım ünitesinde yüksek akımlı oksijen cihazın alev alması sonucu meydana gelen yangında, şimdiye kadar 12 vatandaşımızın hayatını kaybetmesinin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Olayın öğrenildiği ilk andan itibaren meslek disiplinlerinin ilgi alanına giren Akademik Meslek Odalarımız süreci yakından takip etmektedir.

Yoğun bakım ünitesinde meydana gelen olay ile ilgili olarak idari ve adli soruşturma devam etmektedir. Ancak bu olayla birlikte pandemi ile daha çok ihtiyaç duyulan yoğun bakım ünitelerinin sorunlarına bir kez daha dikkat çekme ihtiyacı duymaktayız. 8 Aralık 2020 tarihinde Türk Yoğun Bakım Derneği “Yoğun Bakımlarda Uçurumun Kenarındayız” diyerek durumun aciliyetine dikkat çekmiştir.

Pandemide yeterli kısıtlama yapılamaması ve gerekli tedbirlerin zamanında alınamaması sonucunda hastanelerde başvuru sayıları ciddi oranda artmış, zaman zaman servis ve yoğun bakım kapasiteleri ihtiyacı karşılayamaz duruma gelmiştir. Bazı hastaneler ihtiyacın fazla olması üzerine yataklı servis bölümlerini hızlı bir şekilde yoğun bakım şartlarını tamamen karşılamadan yoğun bakım servisine dönüştürmek zorunda kalmışlardır.

Covid-19 ile birlikte yoğun bakımlarda hayat kurtaran yüksek akımlı oksijen cihazlarının kullanımının artması, beraberinde riskleri de getirmiştir. Nitekim Sağlık Bakanlığı’nın İl Sağlık Müdürlükleri’ne göndermiş olduğu 14 Aralık 2020 tarihli yazıda; kullanılan cihazların faydaları, riskleri ve dikkat edilmesi gereken noktalar belirtilmiştir. Bu noktada aşağıdaki sorulara cevap bulunması sonraki olası elim olayların önlenmesi için hayati derecede önem arz etmektedir.

• Salgının dokuzuncu ayının dolduğu göz önüne alındığında Sağlık Bakanlığı’nın kazadan sadece birkaç gün önce gönderdiği uyarı niteliğinizdeki yazısı geç kalmış bir yazı değil midir?

• Bakanlığın yazısında da belirtildiği gibi ciddi riskler barındıran bu cihazla ilgili geçtiğimiz süreçte başka hastanelerde de yaşanan olumsuzluklar var mıdır?

• Bahsi geçen cihazla ilgili hastanelere eğitim yönlendirmeleri yapılmış mıdır?

• Bu cihazlar üzerinde üretici-ithalatçı firmanın sorumluluğu nedir?

Yaşanan bu acı olaydan sonra bir daha böyle felaket yaşanmaması için merkezde Sağlık Bakanlığı, yerelde de İl Sağlık Müdürlüğü ve hastane başhekimliklerine görevler düşmektedir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununu ‘nun 5. Maddesinde işverenin güvenlikle ilgili her türlü önlemi alma ve gerekli personeli çalıştırma yükümlülüğü vardır. Bunun yanı sıra yoğun bakım ile ilgili standartlarda ve özel hastaneler yönetmeliğinde cihaz bakımı ve sağlık bakanlığının denetim ve bakım sorumlulukları mevcuttur. Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı denetimleri yapmakla yükümlüdür.

Pandemi yönetiminin sadece tedaviye yönelik hizmetler şeklinde yürütülmesi sağlık sisteminin daha da tıkanmasına ve daha büyük sorunlar ile karşılaşmamıza neden olmaktadır. Bilimsel veriler ışığında standart bir sağlık sistemi sunumunun önemini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Pandemide yoğun bakım ünitelerinin gereken niteliğe sahip tıbbi ekipmanla, yetişmiş ve yeterli sayıda sağlık çalışanı ile üretilen bir hizmet olduğu unutulmamalıdır.

Böyle üzücü ve vahim benzer olayların tekrar yaşanmaması için tüm önlem ve tedbirlerin acilen alınması gerektiğini hatırlatıyor, vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına tekrar baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyor, kentimize, sağlık camiamıza ve hastanemize geçmiş olsun diyoruz.

GAZİANTEP AKADEMİK MESLEK ODALARI BİRLİĞİ SÖZSÜCÜ

F.ASLI TEZEL

Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği olarak imza atan odalar;

1. GAZİANTEP BAROSU

2. GAZİANTEP - KİLİS DİŞ HEKİMLERİ ODASI

3. GAZİANTEP ECZACI ODASI

4. GAZİANTEP - KİLİS TABİP ODASI

5. GAZİANTEP VETERİNER ODASI

6. GAZİANTEP SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

7. GAZİANTEP YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

8. TMMOB BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

9. TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

10. TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ

11. TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

12. TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

13. TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ

14. TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

15. TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

16. TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

17. TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

18. TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ

19. TMMOB MİMARLAR ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ

20. TMMOB ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

21. TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

22. TMMOB TEKSTİL MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ

23. TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ