ASANSÖRLERİN BAKIMI VE PERİYODİK KONTROLLERİ MUTLAKA YAPILMALI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri İbrahim M. Tataroğlu, 20.07.2019 tarihinde İstanbul Sultangazi’de tekstil atölyelerinin olduğu binada meydana gelen ve 1 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazası ile ilgili açıklama yayınladı.

Basına ve Kamuoyuna;

20.07.2019 tarihinde İstanbul Sultangazi’de tekstil atölyelerinin olduğu binada meydana gelen asansör kazasında 1 işçi hayatını kaybetti. Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Asansör Kontrol Birimi tarafından 22.07.2019 tarihinde asansör kazası yaşanan adrese gidildi ve binadan yetkili kişilerle görüşüldü. Olayı gören ve müdahale eden kişilerden alınan bilgilere göre; mesai saatinin bitimine yakın saatlerde asansör kapısını açıp kabin içerisine giren işçi, durak kapısı kapanmadan aniden asansörün hareket etmesi sonucu kabin kapısı üst eşiği ile durak kapısı eşiği arasına sıkışarak feci bir şekilde can verdi.

Yapılan incelemede binada bulunan 2 adet asansörün bakımlarının yapılmadığı ve güncel bakım/seyir defterinin olmadığı görülmüştür. İlgili idare ile protokol yapan muayene kuruluşu tarafından 25.03.2019 tarihinde periyodik kontrollerin yapıldığı ve asansörlerin kırmızı etiket aldığı görülmüştür.

04.05.2018 tarihinde 30411 sayılı resmi gazetede yayımlanan Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği çerçevesinde; kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmemeli ve bu asansörün en fazla altmış gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanmalıdır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından ana besleme sisteminden elektrik kesilerek mühürlenmesi yoluyla hizmetten men edilmelidir.

Ülkemizde yakın zamanlarda olan bu kazalara bakıldığında;  hizmet yeterlilik belgesine sahip olan yetkili servislerle bakım sözleşmesinin yapılmaması, ilgili idare ile protokol yapmış A tipi muayene kuruluşlarına periyodik kontrollerinin yaptırılmaması ya da periyodik kontroller sonrasında asansöre kırmızı etiket iliştirilmesine rağmen bu asansörlerin kullanılması kazalara davetiye çıkardığını gözler önüne sermiştir. İlgili asansör yönetmeliklerine uyulmadığı takdirde kazalar maalesef devam edecektir.

Asansörlerin Bakım ve Periyodik Kontrolleri Mutlaka Yapılmalı

06.04.2019 tarihinde 30737 sayılı resmi gazetede yayımlanan Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği çerçevesinde; bina sorumlusunun asansörlerin güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere ayda en az bir defa hizmet yeterlilik belgesine sahip yetkili servisler tarafından bakımlarının yapılmasını sağlaması gerekmektedir.

04.05.2018 tarihinde 30411 sayılı resmi gazetede yayımlanan Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği çerçevesinde; bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere yılda en az bir defa periyodik kontrolünü yaptırması gerekmektedir.

Makina Mühendisleri Odası olarak, asansör yıllık kontrollerini, kamusal denetim ve kamusal fayda anlayışını benimseyerek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında A Tipi Muayene Kuruluşu olarak gerçekleştirmektedir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak; asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bantların yıllık periyodik kontrollerinin yapılması, sektörde çalışan mühendis ve teknisyenlerin eğitilmesi konularında, uzman makina mühendislerine dayalı örgütlü yapımızla, kamu kurumları ve derneklerle işbirliği yaparak kamu adına ve kamu güvenliği için her zaman görev almaya hazır olduğumuzu bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyor ve tekrar başsağlığı diliyoruz.