Basın Açıklaması: Asansör Kazaları Can Almaya Devam Ediyor!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

10.05.2021 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde asansör kazası meydana geldi. Esenyurt’ta bir iş yerinde asansör boşluğuna düşen 35 yaşındaki kurye Ekrem D., hayatını kaybetti.

12.05.2021 tarihinde medyaya yansıyan Esenyurt’taki asansör kazası haberi üzerine edinilen bilgilere göre; asansör 2017 yılında piyasaya arz edilip hizmete alınmış olduğu ve ilçede asansör denetimi yapan A tipi muayene kuruluşunun denetimi sonucu mavi etiket aldığı, periyodik kontrol zamanına da 2 ay kaldığı öğrenilmiştir.

Kazanın şekline bakıldığında; asansöre binmek isteyen kişi kabin, katında olmamasına rağmen durak kapısını açabilmiş ve kabin olmadığı için kuyu alt boşluğuna düşerek feci bir şekilde can vermiştir. Kabin katında değilken asansörün durak kapısının açılması mümkün olmamalıdır. Kazanın teknik olarak asıl nedeninin tespiti için yerinde inceleme yapılmalıdır.

Asansörler sürekli çalışan dinamik araçlar olduğu için birçok risk barındırmaktadır. İlgili standartlara uygun montajı yapılmış bir asansörün zamanla bazı parçalarının ayarı bozulabilir hatta arızalanabilir.

Asansörlerde bakım adı altında güvenlik donanımlarının devre dışı bırakılması, yetkisiz kişilerce bakım ve müdahale çalışmaları sonucu asansör kazaları meydana gelmektedir.

Ülkemizde yakın geçmişte olan kazalara bakıldığında; hizmet yeterlilik belgesine sahip olan yetkili servislerle bakım sözleşmesinin yapılmaması, ilgili idare ile protokol yapmış A tipi muayene kuruluşlarına periyodik kontrollerinin yaptırılmaması ya da periyodik kontroller sonrasında asansöre kırmızı etiket iliştirilmesine rağmen bu asansörlerin kullanılması kazalara davetiye çıkarıldığını gözler önüne sermiştir. İlgili asansör yönetmeliklerine uyulmadığı takdirde kazalar maalesef devam edecektir.

Bakım ve Periyodik Kontroller Şart

06.04.2019 tarihinde 30737 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği çerçevesinde; bina sorumlusunun, asansörün güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere ayda en az bir defa hizmet yeterlilik belgesine sahip yetkili bir servis tarafından bakımının yapılmasını sağlaması gerekmektedir.

04.05.2018 tarihinde 30411 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği çerçevesinde; bina sorumlusunun, asansörün güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere yılda en az bir defa periyodik kontrolünü yaptırması gerekmektedir.

Asansör periyodik kontrolleri kamusal denetim faaliyetidir. Bu denetim faaliyetinin esas sorumlusu ilgili kamu idaresi olan belediyelerdir. Belediyeler bu denetimleri öncelikli olarak kendi bünyesinde yapmalı ya da kamu kurumu niteliğinde olan kurumlardan destek almalıdır. Kamusal anlayış gereği piyasalaştırılmamalı, özel şirketlere devredilmemelidir. Mevcut iktidarın senelerdir yürüttüğü kamusal alanların piyasalaştırılması ve özelleştirilmesi yoluyla daraltılması ve esasen insan can ve mal emniyetini ilgilendiren hizmetlerin kar amacı güden şirketlere devredilmesinin sonuçlarını birçok alanda yaşamaktayız.

Makina Mühendisleri Odası, asansör yıllık kontrollerini, kamusal denetim ve kamusal fayda anlayışını benimseyerek gerçekleştirerek Güvenli Asansör oranlarının artması yönünde çalışmalarını ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde sürdürecektir.          

Makina Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu