İŞ EKİPMANLARININ DENETİMSİZLİĞİ KAZA VE ÖLÜMLERE DAVETİYE ÇIKARIYOR

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri İbrahim M. Tataroğlu 26 Mayıs 2018 tarihinde Bakırköy’de inşaat halinde bulunan bir binada gerçekleşen asansör kazası ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Basına ve Kamuoyuna,

26 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul Bakırköy Kartaltepe Mahallesi İncirli Caddesi’nde inşaat halinde bulunan bir binada basında asansör kazası olarak haberleştirilen bir iş kazası gerçekleşmiş, kaza sonucu 4 işçi yaralanmıştır. Kazanın yaşandığı iş ekipmanı asansör sınıfına girmeyen, Makina Emniyeti Yönetmeliğine göre üretilen sabit iniş mahaline hizmet veren bir ekipmandır. Kaza anında ekipmanın kurulumunun bitirilmediği, insan girişinin yasak olduğu kabine insan bindirildiği tespit edilmiştir.

Maalesef bu kazalar ilk değildir, son da olamayacaktır.  17 Nisan 2018 tarihinde İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde yaşanan iş kazası sonucu 1 işçi, akabinde 19 Nisan 2018 tarihinde Ümraniye'de yaşanan iş kazasında 1 işçi daha hayatını kaybetmiştir. Yine bu kazalar sonucunda yapılan incemeler sonucu Odamız, sabit iniş mahaline hizmet veren ekipmanın bakımı ve periyodik kontrolünün yapılmadığı görmüş, konuyla ilgili tüm tarafları kamuoyu nezdinde uyararak, tarafları sorumluluk almaya çağırmıştır.

Bugün yaşanan iş kazasında aynı binada Makina Mühendisleri Odası tarafından kontrolu tamamlanmış bir adet asansör olduğu da öğrenilmiştir. Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliğince kontrol edilen asansör, kullanımı güvenli olduğunu gösteren yeşil etiket almıştır. Bu durum göz önüne alındığında uygun bir şekilde denetimleri ve kontrolleri yapılan bir cihaz ile denetimsiz ve kontrolsüz olarak kullanılan ekipman arasında güvenlik farkı gayet açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Akıllara şöyle bir soru gelmektedir: Bir binada veya işletmede bir ekipmanın kontrolleri ve bakımı yapılırken, diğer cihaz için neden herhangi bir işlem yapılmamaktadır?

24.06.2015 tarihinde 29396 sayılı resmi gazete de yayımlanan Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği çerçevesinde piyasaya arz edilen asansörlerin hizmet yeterlilik belgesine sahip yetkili servis tarafından bakımlarının yapılması ve yılda 1 defa olmak üzere A tipi muayene kuruluşu tarafından periyodik kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Sabit iniş mahaline hizmet veren makina sınıfına giren ve kazanın yaşandığı ekipman İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğince bakım, işletme ve kontrol şartları çerçevesi içinde kontrol edilmektedir. Bu tür ekipmanların kontrollerinin yasal zorunluluğu olmakla birlikte Bakanlık ve Yerel idarelerin denetimlerinin eksiklikleri nedeniyle hayata geçmemektedir. Bunun sonucu olarak da bu tür İş ekipmanlarının periyodik kontrolü ve bakım kültürü işletme veya bina sahiplerine sirayet etmemektedir. Sonuç olarak; Bakanlık ve Yerel İdareler denetim görevlerini yerine getirmeli, İşletmelerde veya binalardaki işveren ve iş güvenliği uzmanları bakım ve periyodik kontrollerini ihmal etmemelidir.

Makina Mühendisleri Odası tüm bu yaşananlar karşısında ilkeli, bağımsız ve doğru duruşunu sergilemeye devam ederek  bu uyarıları tekrar tekrar yapmaktan geri durmayacaktır. Odamız kamusal denetim anlayışı gereği Türkiye’de iş ekipmanlarının ve asansörlerin periyodik kontrollerini gerçekleştirmenin yanı sıra, bu konuda her türlü eğitimi veren, belgelendirme yapan, kurslar düzenleyen meslek odası konumundadır. İş güvenliği bilincinin ve yetkinliğinin artırılması amacıyla Makina Mühendisleri Odası olarak, tüm Kamu Kurumları ile işbirliğine açık olduğumuzu ve üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye her zaman hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

İlgili kurumlara ve yetkililere çağrımızı yineliyoruz: Meslek Odalarının raporlarını, bilim insanlarının söylediklerini kulak arkası etmek yerine, yasal düzenlemeler ve kamusal denetimlerle bu kazalar önlenebilir. Aksi takdirde bu tür kazalar yaşanmaya ve insanlarımız hayatını kaybetmeye devam edecektir.

Kamuoyunun dikkatine sunarız.

 

İbrahim M. TATAROĞLU

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

İSTANBUL ŞUBE YÖNETİM KURULU SEKRETERİ