KADIN KOMİSYONUMUZDAN ŞİDDETE MARUZ KALAN MESLEKTAŞI İÇİN AÇIKLAMA: SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ DEĞİŞTİRECEK GÜCÜMÜZ VAR!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu Üyeleri, 20 Aralık tarihinde Kartal’da asansör görevlisi bir kadın meslektaşının şiddete maruz kalması ile ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.

“TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Asansör Teknik Görevlisi bir kadın meslektaşımız 20 Aralık Perşembe günü İstanbul’un Kartal İlçesi’nde bir apartmanda işini yapmaya çalıştığı sırada bir asansör firmasının Faruk Kırmızıdal adlı çalışanı tarafından şiddete uğramıştır.

Kadın arkadaşımız asansörün periyodik kontrolünü yaptığı sırada firmanın Faruk Kırmızıdal adlı çalışanı, kullanıma uygun olmayan asansöre kadın arkadaşımızın uygunluk vermemesini sözlü ve fiziksel olarak şiddete dönüştürmüştür. Kadın arkadaşımız apartmanı terk etmesine rağmen Faruk Kırmızıdal adlı şahıs kadın mühendis arkadaşımızı takip ederek hakaret ve şiddet uygulamaya devam etmiştir.”

Biz Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Kadın Komisyonu olarak, bu ve benzeri olayları şiddetle kınıyoruz. Biz bu kafa yapısını iyi tanıyoruz; Yaşanan bu psikolojik ve fiziksek şiddet doğrudan arkadaşımızın kadın olması ve bu mesleği icra edemeyeceğine dair oluşturulan cinsiyetçi bakış açısından dolayıdır.

Bizler, bir yandan kadın kimliğiyle hayata tutunmaya çalışırken, diğer yandan çalışma yaşamında “erkek işi” olarak nitelendirilen mühendislik mesleğini icra etmeye çalışıyoruz. Önyargılarla atıldığımız iş hayatında sürekli olarak yaptığımız işin sadece analitik zeka, teknik beceri ve bilgiye dayandığını, kas gücü gerektirmediğini kanıtlamak için 2 kat performans sergilemek durumunda kalıyoruz. Özellikle sahada, şantiyelerde ve imalathanelerde bir kadın mühendis olarak tercih edilmiyoruz.

Şunu tüm işverenler ve erk sahipleri iyi bilsin; biz kadın mühendisler kimseye bir şey kanıtlamak, ispat etmek zorunda değiliz. Erkek arkadaşlarımız gibi üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup, gerekli donanım ve bilgiler çerçevesinde mesleğimizi icra etmeye çalışıyoruz.

Üniversitelerde, yeraltında, açık işletmelerde, tesislerde, şantiyelerde makina mühendislerinin çalıştığı her yerde biz de varız demekten, kafamızda baretimiz, aklımızda bilimsel düşlerimizle makina mühendisi olmaktan gurur duyuyoruz. Hiçbir bakış açısının bizi çalışma hayatından, mühendislik mesleğini icra etmekten uzaklaştıramayacağını ve yıldıramayacağını iyi bilinsin.

Mesleklerin cinsiyetlere göre sınıflandırıldığı, kadınların daha çok ofiste masa başında çalıştırılmaya çalışıldığı böylesi bir zamanda; kadın arkadaşımızın seçmiş olduğu çalışma alanından dolayı ayrıca tebrik etmek istiyoruz. Bize dayatılan çalışma şartlarına karşı mücadele eden tüm kadınlar gibi kendisi bizlere umut vermiştir.

Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz var!

MMO İstanbul Şubesi
Kadın Komisyonu