Sabah Gazetesi'nin Taraflı Haberi Üzerine Zorunlu Açıklama

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

09.12.2019 tarihinde Şubemizde; Bakırköy Belediyesi’nde yaşanan ve asansör denetimlerine ilişkin Odamızın protokolünün feshedilerek özel bir şirkete devredilmesiyle ilgili “Asansörlerin Kamusal Denetimini Kaldırmak ve Periyodik Kontrolleri Piyasaya Açmak Kabul Edilemez!” başlıklı basın toplantısı yapılmıştır. Basın toplantımıza sadece 1 basın kuruluşu katılmış, ertesi gün de farklı bir basın kuruluşuna verdiğimiz demeç de ilgili yayın organında yer bulmuştur.

Açıklamamızın bütünü okunduğunda görülecektir ki; açıklamada Bakırköy Belediyesi’nde 4 yıldır protokolle yürüttüğümüz asansörlerin denetim faaliyeti özetlenmiş, asansörlerin özel şirketlerle değil kamusal bakış açısına sahip kâr amacı gütmeyen kamu kurumu niteliğinde olan Odamız tarafından yapılmasının önemi vurgulanmış ve sürece dair bilgilendirmede bulunulmuştur.

Basın açıklamasında özetlenen durum; yıllardır süregelen AKP iktidarının TMMOB’ye bağlı Odaları etkisizleştirmek, kamusal denetimlerin içini boşaltarak ortadan kaldırmak, kâr amacı gütmeyen gelir kaynaklarını yok ederek çalışamaz hale getirme yönelimiyle benzer işaretleri taşıdığı ve ana muhalefet partisi CHP’nin belediye uygulamalarına bir eleştiri niteliğindedir. Kamusal alanı ve halkın çıkarlarını savunmak elbette ki demokrasi ve emek mücadelesinde alanlarda birlikte yer aldığımız CHP’ye dostça bir eleştiridir ve konu meslek odası sorumluluğumuz gereği takibimizdedir.

“Yandaş medya”, açıklamamızda belirttiğimiz gibi, asansör denetimlerini piyasaya açan, şirketlerin faaliyet alanı haline getirenin AKP iktidarı olduğunu unutmamalıdır.

İstanbul'da AKP'li hiçbir belediyenin Odamızla protokol yapmadığının altını özellikle çizmek isteriz. AKP'li belediyeler TSE ile sürece başlamış, günümüzde büyük çoğunlukla bu konuyu özel şirketlere çoktan devretmiş durumdadır.

CHP Genel Başkanı ile yapmış olduğumuz görüşme iyi niyet çerçevesinde eleştirilerimizi sunduğumuz bir toplantıydı. TMMOB MMO İstanbul Şubesi, belediyelerin kendilerini seçmiş olduğu yurttaşlara olan sorumluluğun gereğini yerine getirmesini beklemektedir. Belediyelerin parti merkezlerinden yönetildiği bir ülke arzusunda olmadığımızın altını özellikle çizmek isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

 

MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu