YÜRÜYEN MERDİVENİN PERİYODİK KONTROLÜ YAPILSAYDI BU KAZA YAŞANMAYACAKTI!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri İbrahim M. Tataroğlu 27 Şubat 2018 tarihinde Maslak İTÜ Ayazağa Metro İstasyonu'nda meydana gelen ve bir kişinin yaralandığı yürüyen merdiven kazasının kamera görüntülerinin ortaya çıkması ile ilgili basın bülteni yayınladı. 

Basına ve Kamuoyuna;

27 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Maslak İTÜ Ayazağa Metro İstasyonu'nda meydana gelen ve bir kişinin yaralandığı yürüyen merdivenin çökme anının güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildiği görüntüler ortaya çıkmıştır. Kazada bir vatandaş yaralanmış, itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonrasında kurtarılmıştır. Bu kaza sonrasında Odamızın görevlendirdiği bilirkişimiz, kazanın meydana geldiği istasyona ulaşmış, fakat inceleme yapılmasına istasyon güvenlik görevlileri tarafından izin verilmemiştir.

Görüntülerden de anlaşılacağı üzere çok sayıda kişi kazadan kıl payı kurtulmuştur. Bugün ortaya çıkan kaza anı görüntüleri incelendiğinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından "Bir vatandaş bakımı yapılan yürüyen merdivenin önündeki tehlike uyarı tabelasını dikkate almayarak tehlikeli bölgeye girdiği için kaza meydana gelmiştir." açıklamasının, yetersiz kaldığı ve kazanın meydana gelme sebeplerine dair açıklayıcı olmadığı anlaşılmaktadır. Kaza görüntülerinden, hareket etmeyen ve eksik basamakları olan yürüyen merdivenin bakımı sırasında, vatandaşların kullanımını engelleyecek tedbirlerin alınmadığı görülmektedir.

Ülkemizde yürüyen merdiven ve bantların sayısı her geçen gün artmakta ve bu ekipmanların güvenli çalışması için periyodik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Genellikle kamuya açık alanlarda kullanılan bu ekipmanların, yapısı itibariyle birçok kaza riski bulunmaktadır. Bu risklerin önceden tespiti, arızalanmaları durumunda hızlı ve doğru müdahale ile sistemlerin her an sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışabilir olması önemlidir.

Yönetmelikler Dikkate Alınmalı

Her gün kullanmış olduğumuz, hayatımızın bir parçası olan bu ekipmanların güvenli ve sağlıklı çalışmasının sağlanması için bakım hizmetleri ve periyodik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Kullanımı kolay ve güvenli gibi görünen yürüyen merdivenler ve bantların bakımlarının aksatılması, periyodik kontrollerinin yaptırılmaması ve kullanım talimatlarına uyulmaması kaza risklerini beraberinde getirmektedir. AVM’ler, alt ve üst geçitler, metro istasyonları gibi yoğun olarak kullanılan yerlerde, ayda bir kez hizmet yeterlilik belgesi sahibi firmalar tarafından bakımları yapılmalıdır. Periyodik kontrollerinin ise 25 Nisan 2013 tarih ve 28628 sayılı resmi gazetede yayımlanan “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne göre TS EN 13015+A1 standardında belirtilen şartlar kapsamında yılda en az bir defa yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

 Uyarmaya Devam Ediyoruz!

İstanbul`da 8 Mayıs 2017 tarihinde Gayrettepe Metro İstasyonu`ndaki yürüyen merdivenlerde gerçekleşen kaza sonrasında da uyarmıştık:  "Bu kaza periyodik kontrollerin yapılmadığını etkin bir şekilde gözler önüne serdi. Kamusal alanda hizmet veren ekipmanların halkın can güvenliğini tehlikeye atmaması için yasal zorunluluk olan periyodik kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yürüyen merdivenin periyodik kontrolleri yapılsaydı, bu kazaya sebep olan uygunsuzluklar önceden tespit edilip düzeltileceği için, bugün bu kaza yaşanmayacaktı."

Alınmayan bu tedbirlere rağmen, tahrik ve dönüş istasyonunda bulunan eksik basamak veya palet, basamak kırılma ve taraklık sıkışma emniyet tertibatları gibi birçok güvenlik tertibatlarının varlığı ve ilgili standartlara uygun, çalışır durumda olması bu kazanın oluşmasını önleyebilirdi. Bu nedenle yürüyen merdivenin ilgili standartlara uygunluğunun ve bakım hizmetleri neticesinde bu önlemlerin korunmasının tespiti için kamusal denetim anlayışı ile periyodik kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Belirttiğimiz tüm bu hususların dikkate alınması ve kamusal alanda hizmet veren ekipmanların periyodik kontrollerinin yapılması gerektiği ve gerekli tedbirlerin alınmadığında bu kazaların tekrar edeceği konularında uyarıyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, “Asansör Ve Yürüyen Merdiven/Bant Güvenli Kullanım Kılavuzu” ile yürüyen merdiven ve bantların kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler, yürüyen merdivenlerle ilgili yanlış bilinenler, yürüyen merdivenler ve bantlarda karşılaşılan kaza tipleri başlıklarında kamuya yönelik bilgilendirme çalışması yapılmıştır.

Sonuç olarak; bu kazaların önüne geçilmesi için denetim mekanizmasının yukarıdaki belirtilen maddeler doğrultusunda oluşturulmalıdır. Denetimler artırılmalı ve denetimler sonucu caydırıcı cezalar verilmelidir. Kazaları önlemek adına Makina Mühendisleri Odası olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi ve bu alandaki kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olabileceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Kullanım Klavuzu: https://www.mmo.org.tr/kitaplar/asansor-ve-yuruyen-merdivenbant-guvenli-kullanim-kilavuzu

İbrahim M. TATAROĞLU

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

İSTANBUL ŞUBE YÖNETİM KURULU SEKRETERİ