Tesisat Mühendisliği Dergisi: Eylül-Ekim 2021 | Sayı 186

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Okurlarımız,

Dergimizin Ekim ayı sayısını yayımlıyoruz. Bu vesileyle 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet’in 98. yıldönümünü, Cumhuriyet kazanımlarını daha üst seviyede, halkçı toplumcu bir çerçevede tesis etme kararlılığıyla kutluyoruz.

88 yıl önce 10 Kasım 1938’de gözlerini kapatan Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyor, O’na ve tüm değerlerimize yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Birliğimizin kuruluşunun 67. yılındayız. 18-21 Ekim 1954 tarihlerinde Ankara’da toplanan genel kurulla faaliyetlerine başlayan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), bugün tam 67 yaşında. Meslektaşlarımızın faaliyetlerini kolaylaştırma, mesleğimizin kamu çıkarları doğrultusunda gelişimini sağlama ve mesleki dayanışma çabasıyla geçen Birliğimizin kuruluşunu ve tüm meslektaşlarımızın “Mühendislik ve Mimarlık Haftası”nı kutluyoruz.

Eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, laik, bilimin-aydınlanmanın, kamu/toplum yararının, planlama sanayileşme-kalkınma-istihdam-toplumsal refah bütünlüğünün, ülkede-bölgede-dünyada barış politikasının esas alındığı, halk egemenliğindeki bir Türkiye mücadelemiz kararlılıkla sürecektir.

Şubelerimizin Geleneksel Geceleri-plaket/onurluk törenleri gerçekleşirken Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen kongre, kurultay, sempozyum etkinliklerimiz de yapılmaya başlandı. 8-9 Ekim’de Eskişehir’de düzenlenen XI. Ulusal Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı’nın ardından, 22-23 Ekim tarihlerinde Adana’da İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi’ne Giderken Pandemi Sürecinin İşçi Sağlığı ve Güvenliğine Etkileri Sempozyumu yapıldı. 18-20 Kasım tarihlerinde İzmir’de EMO ile birlikte X. Asansör Sempozyumu; 19-20 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara’da XII. Kaynak Teknolojisi Ulusal Kongresi ve Sergisi yapılacak. TMMOB Sanayi Kongresi de 17-18 Aralık’ta Ankara’da toplanacak. Salgın dolayısıyla ertelenen etkinliklerimizin 2022 yılı içinde yapılması için düzenleme ve yürütme kurulları faaliyetlerini sürdürüyor.

Dergimizin bu sayısında aşağıda belirtilen çalışmalar yer almaktadır:

Türkan Üçok Erkek ve Ali Güngör’ün “Nem Alma Malzeme Kaplamalı Isı Değiştiriciler ve Sistem Performansı Değerlendirmeleri” isimli çalışmalarında; nem alma malzeme kaplamalı ısı değiştiriciler ve sistem performansına etkileri günümüze kadar yapılan deneysel ve simülasyon çalışmaları ve bu çalışmalarda elde edilen bulgulara yer verilerek araştırılmıştır.

Fırat Özdemir ve arkadaşlarının “Soğutma Çevrimlerinin Enerji Verimliliği Yönünden İncelenmesi” isimli çalışmalarında; mekanik sıkıştırmalı soğutma çevrimleri kaskad, çoklu evaporatörlü, iki kademeli, aşırı soğutmalı ve aşırı kızdırmalı durumlarına göre EES yazılımı yardımıyla analiz edilmiş, farklı soğutucu akışkanların soğutma etkinlik değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.

Hamza Sonkur ve arkadaşlarının “Havadan-Havaya Split, Salon Tipi İklimlendirme Cihazlarında Enerji ve Ekserji Optimum Çözüm ve Değerlendirme Ölçütleri” isimli çalışmalarında; salon tipi cihazlar özelinde ısıtma ve tesir katsayılarının arttırılmasını öngören bir tasarım yol haritası tasarlanarak, ekserji tabanlı yeni tasarım ölçütleri ortaya konmuş ve piyasadaki yerli bir üründe bu ölçütler kullanılarak yenilikçi tasarımlarla sektörün bu alanda çözüm üretebileceği ve enerji bilançomuza olumlu katkılar sağlanırken CO2 salımlarının da azaltılabileceği gösterilmiştir.

Halit Can Vidinlioğlu ve Canan Cimşit’in “Toprak, Su ve Hava Kaynaklı Isı Pompası Sistemlerinin Isıtma ve Soğutma Durumunda Analizi” isimli çalışmalarında; belirtilen ısı pompası sistemlerinin R410A, R32, R134a, R600 ve R152a soğutucu akışkanları için ısıtma ve soğutma durumunda enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır.

Berçem Kıran Yıldırım ve arkadaşlarının “Ultra Düşük Sıcaklıkta (-78 °C) Kaskad Soğutma Sisteminin Farklı Tasarım ve Operasyon Parametreleri İçin Teorik Analizi” isimli çalışmalarında; -78 °C depolama sıcaklığında, farklı soğutma kapasitelerinde tasarlanan bir kaskad soğutma sisteminin teorik modellenmesi yapılarak, modelde yoğuşma, kaskad buharlaşma sıcaklıklarının sistem performans katsayısına etkileri belirlenmiş, sonuçta farklı kapasiteler için optimum çalışma parametreleri önerilmiştir.

Berker Tanrıöver ve Deniz Yılmaz’ın “Toprak Kaynaklı Isı Pompasıyla Çalışan Yerden Isıtma/Serinletme Sisteminin VRF Sistemi ile Enerji Kıyaslaması” isimli çalışmalarında; örnek bir binada uygulaması yapılmış ve toprak kaynaklı ısı pompasına bağlı olan yerden ısıtma/serinletme sistemi, VRF sistemi ile karşılaştırılmıştır.

Zehra Yumurtacı ve İlvan Taşpınar’ın “Türkiye’nin Doğal Gaz Tüketimi ve YSA Yöntemi ile Gelecek Projeksiyonu” isimli çalışmalarında; birçok enerji istatistiğinde kullanılan regresyon ile doğal gaz tüketim tahminlemesine alternatif bir model araştırılmış ve doğal gaz tüketiminin gelecek projeksiyonu için yapay bir sinir ağı modeli kurularak on temel girdi doğrultusunda üç temel alan dahilinde doğal gaz tüketim tahminlemesi yapılmış, sonuçlar referans çalışmalarla karşılaştırılmıştır.

Dergimiz www.mmo.org.tr internet sitemizde yer alan “Yayınlar” bölümünden takip edilebilmektedir.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekim 2021