ARAÇ İMAL VE TADİLATINA AİT TARİFLER, BAZI ESASLAR VE ASGARİ ŞARTLAR

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Araç yapımından vazgeçirildiğimiz son yıllarda, yan sanayinin, bakım ve onarım elemanının, yedek parçacının, araç proje mühendisinin, küçük imalatçının ve kısacası küçük sanayi sitelerinin ve çalışanlarının yok olması sürecini yaşamaktayız.

Makina mühendislerinin mesleki sorumluluğunda bulunan araçların projelendirme hizmetlerinin ülke ve toplum yararları doğrultusunda, standartlara uygun, gelişen teknolojiye paralel ve mesleki etik kuralları içerisinde yapılması önem taşımaktadır.

Yine bu kapsamda yayın çalışmalarımızı, Tadilat ve İmalatçı Yetki Belgesine sahip Araç Proje Mühendislerinin kullanımı için hazırladığımız "Araç İmal ve Tadilatına ait Tarifler, Bazı Esaslar ve Asgari Şartlar" kitabını güncelleyerek sürdürüyoruz.

Üyelerimizin ve sektörde çalışanların kullanımına sunduğumuz bu kitapta; AİTM Yönetmeliği, MARTOY, MOTOY ve TORTOY yönetmeliklerine göre araçların imalatı ve tadilatına yönelik esaslar ve şartlar ile araçlarla ilgili teknik konular yer almaktadır.

Kitabı hazırlayan Araç Projelendirme Eğitmeni Hakan HAVANCILAR‘a, Araç İmal Tadil Montaj Komisyonu üyeleri Ali Ekber ÇAKAR, Tahsin AKBABA, Mehmet ÖZSAKARYA, Şerif ÖZSAKARYA, Ali Oğuz MEYDAN ve Sayın Mehmet EVCİ‘ye teşekkür ediyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Mayıs 2015

Yayın No: 
638
Yayın Yeri: 
ANKARA
Kitap Türü: 
Teknik Kitaplar