ENERJİ EKİPMANLARI YERLİ ÜRTETİMİ DURUM DEĞERLENDİRMESİ VE ÖNERİLER ODA RAPORU

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Türkiye, enerji ekipmanları açısından büyük oranda yurt dışı firmalara bağımlı durumdadır. Bu durumun en önemli nedeninin, Türkiye`nin enerji politikasında kamusal planlama, üretim ve denetim anlayışının terk edilerek enerji sektörünün tamamen özel sektörün istem ve çıkarlarına göre şekillendirilmesi olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye`nin enerji politikası, "önceliği enerji üretim ve tüketiminde verimliliği arttırmaya vermek, bu uygulamalara rağmen karşılanmayan enerji ihtiyacının temini için, çevreye saygılı ve verdiği zarar asgari düzeyde olan, yerli yakıtlara/yenilenebilir kaynaklara uyumlu, tasarımları yerli mühendislik ile yapılmış, yerli müteahhit, yerli işgücü ile inşa edilmiş, uygun yerlerde konumlandırılmış, yeni, yüksek verimli enerji santralleri ve daha çok enerji üretimi" olmalıdır.

Mühendislerin görevi, enerji üretimine kategorik olarak karşı çıkmak değil, ülkenin enerji politikalarının yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı olmasını ve yeni santrallerin hangi kaynaklara dayalı olarak, hangi teknolojik tasarımlarla, en iyi nerelerde yapılabileceğini ortaya koymak, topluma yön vermek, sermaye gruplarının değil ülkenin ve toplumun çıkarlarını savunmaktır.

TMMOB Makina Mühendisler Odası olarak sorumluluğumuzun bilinciyle "Enerji Ekipmanları Yerli Üretimi Durum Değerlendirmesi ve Öneriler" raporumuzu kamuoyunun ve tüm ilgililerin dikkatine sunuyoruz.

 

Yayın No: 
621
Yayın Yeri: 
ANKARA
Sayfa Sayısı: 
290
Kitap Türü: 
Oda Raporları