1 MAYIS İLE İLGİLİ TMMOB İKK OLARAK BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Kocaeli Şubesi

1 Mayıs Kutlamaları ile ilgili TMMOB adına yapılacak olan Basın açıklamamız 26.04.2018 tarihinde Saat: 18.30 da Şube Toplantı salonumuzda gerçekleştirildi. Toplantıya TMMOB İKK bileşenleri olarak TMMOB Onur Kurulu Üyesi İKK Sekreteri Ünal ÖZMURAL , Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şb Başkanı Murat KÜREKÇİ, Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Şb. Başkanı Sema KOPAL, Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Füsun YILMAZ, Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şb.Başkanı Ahmet SÖZEN, Ziraat Mühendisleri Kocaeli Şb. Başkanı Özgür YILMAZ  ve TMMOB üyeleri katıldı.

1 Mayıs Basın Açıklaması metnimiz;

BASINA VE KAMUOYUNA

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Ülkemizde de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Ancak emekçilerin birlik, mücadele, dayanışma günü olan 1 Mayıs bu yıl da emek ve demokrasi düşmanı politikaların ve OHAL’in gölgesi altında kutlanacak. Grevleri, her türden hak arama eylemlerini yasaklayan OHAL durumu, emekçilerin hak kayıplarının belirgin biçimde arttığı bir dönem olarak ülke tarihine geçmiştir.

Tüm emekçiler gibi üyelerimiz de bu politikaların kurbanı edilmiştir.Üyelerimiz işsizlik, meslek dışı işlerde çalışma, düşük ücret, iş güvencesinin olmaması, esnek çalışma, SSK primlerinin düşük ücretler üzerinden ödenmesi, kadın mühendislerde cinsiyete göre ücret ve iş pozisyonu farklılığı, mesleki yetersizlik sorunları, siyasi baskı ile kadro atamaları, kamuda tayin ve sürgünler, fazla mesailerde ücret verilmemesi, fazla çalıştırma, sosyal hak ihlalleri ve özlük haklarıyla ilgili bir dizi sorunla karşı karşıyadır.

Dünyada; haftada 60 saatten fazla çalışanların, tüm çalışanlara oranının %23 ile en yüksek olduğu ülkemizde, işsizlik de önemli bir problemdir. İstihdam ve sanayileşmede hiçbir sosyal iyileştirme gözetmeyen iktidar; işsizlik, düşük ücret, iş cinayetleri ve meslek hastalıkları sonucu ölümler, uzun çalışma süreleri ile çalışma yaşamını da cehenneme çevirmiştir.

Haftalık çalışma süresinin düşürülmesi, insanca yaşayacak ücret, örgütlenme ve grev hakkı, sağlıklı ve güvenli çalışma hakkı için 1 Mayıs’ta, alanda olacağız.

TMMOB bu yıl GEBZE’de!

Her yıl emek ve meslek örgütleri ile birlikte ilimizde düzenlediğimiz 1 Mayıs Mitingi, alanın Kocaeli Valiliği tarafından, iktidarla ilişkileri herkesçe bilinen Memur-Sen’e verilmesi ve kentin emekçilerine, kentin dışında kalan İNTERTEKS Fuar Alanının önerilmesi nedeni ile yapılamaz hale gelmiştir. Bu nedenle bu yıl TMMOB olarak “1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” nde Gebze Sendikalar Biriliği ile birlikte Gebze Kent Meydanında olacağız.

1 Mayıs Salı günü Gebze Trafo Meydanında saat 10.00’da başlayacak yürüyüş ve Kent Meydanında yapılacak 1 Mayıs mitingine katılacak üyelerimiz için Arasta Park AVM önünden saat 08.30’da araç kaldıracağız.

1 Mayıs kortejlerimizde el ele, omuz omuza buluşmaya, güzel günleri görmek için birlikteliğimizi güçlendirmeye çağırıyoruz.

Yaşasın 1 Mayıs.

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz.

Yaşasın Birliğimiz TMMOB.