ADAPAZARI EKSPRESİNİ GERİ İSTİYORUZ!

×

Hata mesajı

 • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
 • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
 • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
 • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Kocaeli Şubesi

HALKÇI, GÜVENLİ, KONFORLU VE UCUZ ULAŞIM İÇİN YENİ OLMAYAN BİR ADIM:

"ADAPAZARI EKSPRESİ FAALİYETLERİNE YENİDEN BAŞLASIN!"

Bilindiği üzere Adapazarı-Kocaeli-İstanbul arasında Adapazarı Treni’ni kullanan binlerce kişi hala bu imkândan faydalanamamaktadır. Yaklaşık 8 yıl öncesinde Adapazarı-Haydarpaşa arasında Adapazarı Treni günde 7 vagonlu tenler ile 24 sefer yapmakta ve 31 tren istasyonunda hizmet vermekteydi. Kayıtlardan toplamda, 2010 yılında %120 kapasiteyle 5.111.923 yolcu, 2011 yılında %116 kapasiteyle 5.128.026 yolcu taşındığı bilinmektedir. En son hizmet verdiği dönemde ise tren vagon sayısı 7’den 4’e, sefer sayısı 24’ten 10’ a ve hizmet verdiği tren istasyonu sayısı 31’den 10’a düşürülmüştür (Derbent, Köseköy, Kırkikievler, Tavşancıl, Diliskelesi ve en önemlisi Haydarpaşa tren istasyonları halen faaliyette değildir). Pandemi gerekçesiyle 30.03.2020 tarihinden itibaren hizmeti durdurulan Adapazarı Ekspresi trenlerinin günlük yolcu taşıma kapasitesinin (tek yönlü)168 vagondan 40 vagona (%76) düşürülmesiyle nüfus ve hareketlilik artmasına rağmen yolcu sayısında çok büyük düşüşler yaşanmıştır.

Otobüs seferleri de devam etmesine rağmen daha ekonomik ve gerek sağlık, gerekse ulaşım açısından güvenli yolculuk yapma imkânı sağlayan Adapazarı Ekspresi seferlerine hala başlamamıştır.

TMMOB'nin yerel birimleri ile Sakarya ve Kocaeli halkının defalarca dile getirdiği Adapazarı Ekspreslerinin faaliyet dışı olmasına yönelik yetkililer sessizliklerini korumaktadırlar.

Bu kez, TMMOB Yerel birimlerimiz ile vatandaşlar olarak, Adapazarı Ekspresi Bölgesel Trenlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde yeniden başlatılmasına, kapalı durakların yeniden kullanıma açılmasına dair "TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Yolcu Taşımacılığı Dairesi Başkanlığı"na TCDD Kurumsal linkinden, elektronik posta, faks veya posta yoluyla dilekçelerimizi ileteceğiz.

Daha halkçı, güvenilir, konforlu ve ucuz maliyetli olan bu talebimizin sonuna kadar arkasında duracağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

08/02/2021

Murat KÜREKCİ

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri

 

Dilekçe örneği dosya eki olarak eklenmiştir. 

Ekteki “TCDD TAŞIMACILIK AŞ Yolcu Taşımacılığı Dairesi Başkanlığı”na muhatap dilekçe metnini aşağıda belirtilen 5 alternatif iletişim yönteminden birini tercih ederek iletebilirsiniz. Dilekçenizin kayıt tarih ve sayısını saklayarak, sonrasında dilekçeye TCDD tarafından verilecek cevabı takip edebilirsiniz.

 1. https://www.tcddtasimacilik.gov.tr/iletisim linkinden Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi tıklayarak,
 2. yolcudairesi [at] tcddtasimacilik.gov.tr () elektronik posta adresinden,
 3. 0312 311 13 06 numaraya Faks yoluyla,
 4. TCDD TAŞIMACILIK AŞ Yolcu Taşımacılığı Dairesi Başkanlığı TCDD Ek Hizmet Binası TCDD 2. Bölge Behiçbey Tesisleri DATEM Binaları A Blok Anadolu Bulvarı Behiçbey - Yenimahalle/ANKARA adresine posta yolu ile,
 5. Bölge Müdürlüklerine ise elden iletebilirsiniz.