Dünya Çocuk Hakları Gününde Çocuklarımız Okullarında Ölmeye Devam Ediyor.

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Kocaeli Şubesi

Gölcük'te Okuduğu Okulun üçüncü katındaki sınıfın penceresinden bahçeye düşerek yaşamını yitiren Barbaros Zülfigaroğlu (14) ile ilgili Şube Yönetim Kurulumuz basın açıklaması gerçekleştirdi. 

 

OKULLARDA ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DEVLETİN SORUMLULUĞUNDADIR…

Birleşmiş Milletler tarafından kabul görmesinin ardından 1989 yılından bu yana 20 Kasım tarihi Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 193 ülke tarafından onaylanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, kanunen çocukların sahip olduğu yaşam, eğitim, sağlık, barınma, istismar ve ihmalden korunma, ekonomik sömürüden korunma gibi hakların tanımlanmasına olanak sağlamaktadır.

Kocaeli kamuoyu henüz bir ay önce Derince Denizciler Mahallesi'nde bulunan Turgut Reis İlkokulu bahçesinde demir kapının üzerine devrilmesi sonucu 1'inci sınıf öğrencisi Mehmet Ali İşler'in ölümünün acısını yaşarken yeni bir çocuk ölümü haberi aldı. Ne yazık ki dün, 20/11/2018 günü, “Ana–babanın rolü ve sorumluluğunun ihmal edildiği durumlarda bile devletin rolü ve sorumluluğunu ilke olarak benimseyen” Çocuk Haklarına dönük Dünya Çocuk Haklarının kutlandığı evrensel günde,haber ajanslarından Gölcük'ün Ulaşlı Mahallesi'nde bulunan Gölcük Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 14 yaşındaki Barbaros Zülfigaroğlu’nun, okuduğu okulun 3.katında bulunan sınıfının penceresinden düşerek öldüğü haberini öğrendik. Barbaros’un ailesinin acısını paylaşıyor, geride kalan ailesi ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Mehmet Ali’nin ölümü sonrasında da yetkilileri uyarmıştık ve okullarda çocuklarımız için ciddi tehlike kaynakları olduğunu, okullarda teknik ve idari önlemler alınmaz ise başka çocukların da ölebileceğini vurgulamıştık. Ancak kamuoyu, yetkili kişilerden bu ölümler sonrasında alınan önlemleri bırakın, olayın nasıl meydana geldiği ve çocuklarımızın nasıl öldüğü konusunda bile açıklama duymamıştır.

Geçmişte uyardık, bugün uyarıyoruz, uyarmaktan ve kamuoyunu bilgilendirmekten de asla vazgeçmeyeceğiz. Fakat kendini sorumlu görmeyen devlet işleyişi devam ederse, korkarız yarınlarda da uyarılarımız dikkate alınmayacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı, çocuklarımızın bilim ve fen ışığı altında, sağlıklı ve güvenli eğitim olanaklarını sağlamakla yükümlüdür ve okullarda yaşanan her şeyden sorumludur.

Barbaros’un, Mehmet Ali’nin ve diğer çocuklarımızın ölümü zamanla unutulamaya terk edilebilecek bir olay değildir. Onlar canımızdan ve gelecek günlerimizden koparılmış birer candır.  Biz unutmayacağız, unutulmasına da izin vermeyeceğiz.

Murat Kürekçi

MMO Kocaeli Şube Başkanı 

21.11.2018