TACIZ VE TECAVUZLERE YONELIK BASIN ACIKLAMASI GERCEKLESTIRILDI.

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Kocaeli Şubesi

Taciz ve tecavüzlere yönelik TMMOB Kocaeli İKK Kadın Çalışma Grubu tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklaması metni, Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli il Temsilciligi başkanı Sema Kopal tarafından okundu.

Kartepe’de yaşanan cinsel istismar olaylarının faillerinin değil, olayı haber yapan gazetecilerin tutuklanmasını protesto ediyoruz. Kartepe ilçesinde yaşanan iki cinsel istismar olayının failleri ortaya çıkarılmalı, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma Grubu olarak, Kadın Sorunu konusunda duyduğumuz duyarlılık gereği, bir süredir yerel basında yer alan haberlerle ilgili açıklama yapmak, tepkimizi göstermek gereği duyduk.

Kocaeli’deki bir Yerel gazetemiz tarafından haber yapılan, ilimiz Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yaşanan iki cinsel istismar olayı ulusal basında da geniş yer buldu.

Habere göre, 20 yaşlarında zihinsel engelli bir kadın cinsel istismara uğradı. Hem de defalarca ve birden çok kişi tarafından. Bu kişiler hakkında bir cezai işlem uygulanmadı. Gazetenin haberinden sonra bu iğrenç suçu işleyenlerden biri tutuklandı, ikisi ev hapsi cezası aldı.

Ne yazık ki ilimizdeki korkunç olaylar bununla da kalmadı. 13 yaşındaki bir kız çocuğu istismara uğradıktan sonra ailesiyle beraber mahallesini değiştirdi ama istismarcılardan kurtulamadı. 15 yaşına gelmişti, ancak geçmişte başına gelenleri öğrenenler tarafından kız çocuğu baskı ve tehditle yine istismara uğradı. Hem de zincirleme olarak.

Yaşanan istismar olaylarını duyarlılık gösterip kamuoyuyla paylaşan gazeteciler tutuklandı. Olayın faillerinin değil de, olayı kamuoyuyla paylaşan gazetecilerin tutuklanması ülkemizin geldiği hukuksuzluğun boyutunun göstergesidir. Gazeteciler derhal serbest bırakılmalı ve istismar olayının tüm failleri bulunarak hak ettikleri cezayı almalıdır.

Ülkemizde gün geçmiyor ki, bir kadın cinayeti işlenmesin. Kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel istismar olayları yaşanmasın. Ensar Vakfı Yurtlarında 45 çocuğun istismar edilmesini ve dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun “bir kereden bir şey olmaz” dediğini unutmadık.

Pınar Gültekin, Aleyna Çakır, Nadira Kadirova, Şule Çet, Özgecan Aslan ve daha nicelerini cani katiller aramızdan aldılar, unutmadık.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yayınladığı verilere göre, 2020 Ağustos ayında 27 Kadın Öldürüldü, 23 Kadın Şüpheli Şekilde Ölü Bulundu.

AKP İktidarı döneminde kadına yönelik şiddet yüzde 1400 artış gösterdi.

Peki kadın ve çocuklara yönelik şiddetin de cinayetlerin de tek sorumlusu insan müsveddesi katiller midir? Hayır.

Bu cinayetlerin de, yaşanan cinsel istismar olaylarının da gerçek sorumlusu Ortaçağcılardır. Onların iktidarı devam ettiği sürece kadına şiddet ve kadın cinayetleri de artarak devam edecektir.

İlimizde yaşanan bu son olaylarla birlikte AKP İktidarı döneminde kadın ve çocuklara yönelik cinsel istismar, şiddet ve cinayet olaylarındaki korkunç artışa artık dur denmelidir, diyoruz.

Kadınlara, çocuklara karşı işlenen suçlarda caydırıcı ağır cezalar verilmelidir, iyi hal indirimi kaldırılmalıdır.

Kartepe ilçesinde yaşanan iki cinsel istismar olayının failleri ortaya çıkarılmalı, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. 01.10.2020

 

TMMOB

KOCAELİ İKK KADIN ÇALIŞMA GRUBU