1 EYLÜL'DE EŞİTLİK, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK İSTEMİ SÜRÜYOR

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Basına ve Kamuoyuna

1 Eylül 2004

İkinci Dünya Paylaşım Savaşının başlangıç tarihi olan 1 Eylül 1939'da, Nazi orduları Polonya'ya girmişti. Gerek İkinci Dünya Paylaşım Savaşının gerekse insanlık tarihinde yaşanan bütün yıkım süreçlerine karşı barış özleminin ifadesi olan 1 Eylül tarihi, toplumsal ve uluslar arası sorumluluklarımızın tüm yoğunluğuyla önemsenmesi gereken günlerden biridir.

Ülke gündemi ile uluslar arası gündem, ulusal ölçekli olan ile uluslar arası ölçekli olan arasındaki kopmaz ilişki gereği, bu 1 Eylül'de de Türkiye'nin izlediği sosyo-ekonomik ve siyasi politikalar ile küresel ölçekte izlenen ekonomik ve siyasi süreçlere dikkat çekmek, taşıdığımız bir dizi sorumluluk yanısıra yurtsever bir görevdir de..
İşte bu bağlamda ABD emperyalizminin başını çektiği yayılmacı politikanın Afganistan ve Irak'taki katliamlarını ve ABD desteğindeki İsrail'in Filistin halkı üzerindeki terörünü şiddetle kınıyor ve savaş suçlularının yargılanmasını istiyoruz.

Bizler, halklar arasında kardeşlik ve dostluğun başat kılındığı, sömürüsüz, savaşsız, barışçı bir dünya içinde yaşamayı istiyoruz.
Bizler, emperyalist odaklarca belirlenen ve dışa bağımlılıkla karakterize olan teslimiyetçi politikalara karşı çıkıyor ve ülkemizin bağımsızlığını, halkların kardeşliğini, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin egemen kılındığı bir iç ve dış politika bütünlüğünü savunuyoruz.

1 Eylül Dünya Barış Günü'nü bu bilinçle kutluyor, meslektaşlarımızı, kamuoyunu ve basını bu özlemlere duyarlı olmaya çağırıyoruz.

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
Oda Sekreteri
Ali Ekber ÇAKAR

Yayına Giriş Tarihi

2004-09-01 08:00:00