29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, bir açıklama yayınlayarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

96 yıl önce ilan edilen Cumhuriyetle birlikte ülkemizde hilafet ve saltanat yerine halk egemenliği, laiklik ve çağdaş toplumsal yaşam, eğitim-öğretim birliği, kamu işletmeciliği ve kamu-toplum yararını esas alan bir kalkınma yaklaşımı benimsenmiş ve bu tarihsel kazanımlar ülkemizi çok ciddi bir gelişme sürecine sokmuştu. Bilimsel temellere dayalı mesleğimiz olan mühendislik de böylece yapıcı-kurucu bir işlev üstlenmiş, saygınlık kazanmış ve giderek örgütlenmesini de tamamlamıştı.

Ancak kuruluşunun 96. yılında ülkemiz cumhuriyet, demokrasi, laiklik değerleri ve söz konusu tarihsel kazanımlardan hayli uzaklaşmıştır. Cumhuriyet ve ulus-halk egemenliğinden ümmet, zümre, yandaş, kişi egemenliğine doğru bir içerik ve anlam kayması yaşanmıştır. Kamu yararı ve kamu işletmeciliği tasfiye edilmiştir. Parlamenter rejim, kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ile demokratik hak ve özgürlükler ayaklar altına alınmıştır. Geleneksel “yurtta sulh, cihanda sulh” politikası terk edilmiştir. Ülkemiz emek sömürüsünün, işçi, kadın, çocuk cinayetlerinin mekânı olmuştur. Mühendislik bilimlerinin gerekleri terk edilmiş, mesleklerimiz itibarsızlaştırılmaya ve meslek örgütlerimiz tasfiye edilmeye çalışılmıştır. Cumhuriyetin ilanının 96. yılını böylesi bir ortamda kutluyoruz!

Bütün olumsuzluklara karşın söz konusu tarihsel kazanımlar Türkiye’de kök salmıştır. Bağımsızlık, cumhuriyet, demokrasi, laiklik, kamucu kalkınma politikaları, barışçı dış politika gibi tarihsel değer ve gerekliliklerin savunusu dinmemiş ve dinmeyecektir. Odamızın TMMOB çatısı altındaki safı ve yeri de burasıdır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu olarak her düzeyde eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, laik, bilimin, aydınlanmanın, planlama-sanayileşme-kalkınma-istihdam bütünlüğünün, kamu-toplum yararının, ülkede, bölgede, dünyada barış politikasının esas alındığı bir Türkiye özlemiyle bütün üyelerimizin ve halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, esenlikler diliyoruz.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2019-10-29 07:00:00