8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

MMO Kadınların Gericiliğe Karşı Mücadelesinin Yanındadır

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kökeninde kadın işçilerin 19. yüzyılda düşük ücretlere, insanlık dışı çalışma koşullarına karşı haklı isyanları, özel olarak da 8 Mart 1857 tarihinde 40 bin dokuma işçisi kadının daha iyi yaşam ve çalışma koşulları için başlattığı mücadele bulunmaktadır. Aradan geçen zamana karşın kadınlar üzerindeki sömürü ve baskı artarak sürmekte, kadınların her alandaki eşitlik ve özgürlük mücadeleleri de büyüyerek devam etmektedir.

Türkiye’de aile, eğitim, çalışma yaşamı ve istihdam sorunları başta olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında kadınlara yönelmiş eşitsiz uygulama ve politikalar özellikle içinde bulunduğumuz dönemde hızla artmış, hemen her gün işlenen cinayetlerin de gösterdiği üzere yaşamı tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Gerici rejimin inşasında kadın eşitsizliği ve sömürüsü önemli bir yer tutmuş ve kadına yönelik şiddet giderek tırmanmıştır. Kadın cinayetlerindeki büyük artış, iktidarın açıklamaları ve uygulamalarındaki kadını ifade etme biçiminden bağımsız değildir.

Yaşamın tüm alanlarına yukarıdan aşağı müdahalelerle toplumu dinsel gericilikle kuşatan siyasi iktidar, bedenlerinden emeklerine kadar kadınları denetlemeye, kaç çocuk doğuracağından kiminle evleneceğine, hangi okullarda okuyup ne tür meslekler edineceğine, giyimine kuşamına yönelik kararları hep dayatmış, kendi yaşamlarını belirleme özgürlüğünü ellerinden almıştır. Kadın-erkek eşitliğini temelden reddeden bu anlayış, kadına karşı şiddeti görmezden gelerek meşrulaştırmış, kadın cinayetlerini adeta olağan hale getirmiştir. Ülkemizin içinde bulunduğu bu utanç tablosunu tersine çevirmek yerine, kamusal alanda kadın erkek eşitsizliğinin daha görünür kılınmasına olanak tanıyan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projeleri Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK tarafından iptal edilmiş, toplumsal cinsiyet kavramı reddedilmiştir.

Kadınların ekonomik, siyasi, toplumsal yaşamda daha şiddetli bir sömürü ve eşitsizliğe tabi tutulması sadece kadınların değil tüm toplumun sorunudur. Belirtmek isteriz ki eşit, özgür, demokratik bir Türkiye mücadelesi, kadınların örgütlü mücadelesi ile birlikte başarıya ulaşabilecektir. Kadınların her alanda eşit yurttaş olabilme mücadelesi aynı zamanda ülkemizin laiklik, demokratikleşme ve özgürleşme mücadelesidir.

Odamız bu onurlu mücadelelerinde kadınlarla birlikte ve dayanışma içinde olmayı sürdürecektir. Birlik ve dayanışmanın en güzel günlerinden biri olan 8 Mart’ta, ülkenin birçok yerinde gericiliğe, sömürüye, baskıya, şiddete, taciz ve tecavüzlere HAYIR seslerini yükseltecek olan kadınların 8 Mart’ı kutlu olsun!

Baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden tüm kadınları sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2019-03-07 06:15:00