BOŞUNA MI OKUDUK, BOŞUNA MI MÜHENDİS OLDUK!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, TMMOB Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Boşuna mı Okuduk, Boşuna mı Mühendis Olduk!

Mühendisler, mimarlar, şehir plancılarının, 19 Eylül 1979 tarihinde TMMOB’nin çağrısıyla yaptıkları bir günlük iş bırakma eylemini 13 yıldan beri TMMOB Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü olarak anıyor ve sorunlarımızı dile getiriyoruz. 1973-1980 döneminin TMMOB Başkanı Teoman Öztürk ve arkadaşlarının bizlere devrettiği mücadele geleneğinin bir parçası olan 19 Eylül 1979 eyleminden 44 yıl sonra ve içinde olduğumuz Cumhuriyetin 100. yılında sorunlarımız daha da artmıştır.

Bilindiği üzere Cumhuriyetin ilk dönemlerindeki inşa ve gelişme sürecinde ülkemizin imarı, kalkınması, sanayileşmesinde mühendis, mimar, plancılar saygın bir yer edinmişti. Ancak Cumhuriyet kazanımlarının tasfiye edildiği, kamu yararının yok sayıldığı piyasacı dönüşüm süreci, mühendislik-mimarlık eğitimi ve uygulamaları ile meslektaşlarımızın koşullarını olumsuz biçimde etkilemiştir. Geçmişin gözde meslekleri olan mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı bugün itibarsızlaştırılmaya çalışılmakta, bilimsel teknik mesleki gereklilikler yok sayılmakta, bu durum doğal afetlerden iş cinayetlerine dek tüm toplumsal yaşamda vahim sorunlara yol açmaktadır.

İşsizlik ile yoksulluk  meslektaşlarımızı meslek dışı işlerde, düşük ücretler ile çalışmaya zorlamaktadır. Meslektaş adaylarımız da zor koşullarda ve işsizlik, geleceksizlik kaygısıyla öğrenim görmektedir. Kamusal mesleki denetim yetkilerimiz budanmış, meslek örgütlülüğümüzün yasası defalarca değiştirilmek istenmiştir ve halen değiştirilmek istenmektedir. Ülkemizi zayıflatan beyin göçünü “yurtdışına mühendislik ihracı” olarak övgüyle sunan ve bir yandan da “gidiyorlarsa gitsinler” diyebilen bir iktidara karşı mesleklerimizin bilimsel toplumsal yararını ve onurunu koruma mücadelesi veriyoruz.

Sayabileceğimiz daha birçok sorunun bütünü itibarıyla, üst Birliğimiz Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği-TMMOB’nin başlattığı “Cumhuriyetin 100. Yılında Haklarımız ve Geleceğimiz İçin Mücadeleyi Büyütüyoruz!” kampanyası kapsamında, 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Dayanışma Günü’nde tüm illerde sorunlarımızı halkımız ile paylaşacak ve devamında örgütlü gücümüz ile mücadeleyi büyüteceğiz. “Boşuna mı Okuduk!” sözünü Eylül ve Ekim ayları boyunca ülkemizin her köşesinde seslendirecek, Cumhuriyetin 100., TMMOB’nin 69. kuruluş yıldönümünde Cumhuriyetin ikinci yüzyılını emek, bilim, demokrasi, laiklik ile kurma iradesini ortaya koyacağız.

Bu vesileyle tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı, ülkemizin geleceğini ellerimize almak için sesimize ses, gücümüze güç katmaya, güçlerimizi birleştirmeye; 1970’lerden günümüze planlama, sanayileşme, kalkınma, hakça paylaşma kamucu politikaları temelinde; kamusal yarar, kamusal hizmet, kamusal denetim, tam istihdam, güvenceli çalışma ve insanca yaşam mücadelemizi büyütmeye çağırıyoruz.

Bu vesileyle 19 Eylül 1979 tarihindeki eylem zamanında ve 1973-1980 döneminde TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı olan Teoman Öztürk ve arkadaşlarını bir kez daha sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2023-09-19 06:15:00