FELLUCE KATLİAMINA KARŞI BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

18.11.2004 tarihinde saat 12.00'de Ankara Yüksel Caddesi'nde ABD'nin Irak ve Felluce'de yaptığı katliama ilişkin bir basın açıklaması yapıldı.

İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Mazlum - Der, Uluslararası Af Örgütü, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipleri Birliği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu, Çağdaş Hukukçular Derneği tarafından yapılan basın açıklamasına Oda yöneticilerimiz de katıldı.

Basın Açıklaması metni yazının devamındadır.

BASIN AÇIKLAMASI

ABD ve müttefikleri; tüm dünyanın gözü önünde, Uluslararası Hukuku ve Uluslararası Kurumları yok sayarak, "özgürlük, demokrasi, insan hakları" söylemiyle Irak‘a saldırdılar ve tümüyle işgal ettiler. 

Böylece, ABD ve müttefikleri bir saldırı savaşı başlatmak suretiyle, halen geçerli olan uluslararası hukuka göre "barışa karşı suç" işlediler. İnsan hakları, demokrasi ve özgürlük kavramlarını kendi çıkarları için kullandılar. Tüm insanlığa, silahlı güce dayalı ve tümüyle güçlü devletlerin çıkarını koruyan yeni bir düzeni dayattılar. 

İşgalciler sadece uluslararası hukuku ihlal etmekle ve barışa karşı suç işlemekle kalmadılar, insancıl hukukun ve insan haklarının bütün ilkelerini de ihlal ettiler. Her gün onlarca sivil insan yaşamını yitiriyor, yüzlercesi sakat kalıyor. Saldırı ve operasyonlarda sivil, kadın, çocuk ayrımı yapılmaksızın insanlığa karşı suç işleniyor. Tutsaklar, işkence dahil her türlü insanlık dışı muameleye tabi tutuluyor. 

ABD ve müttefiklerinin insanlık dışı saldırı ve işgal süreci, son Felluce saldırıları ile daha da tırmandı. Çoğu kadın ve çocuk olmak üzere binlerce sivil bu saldırılarda yaşamını yitirdi. Camilere sığınan savunmasız yaralıların ABD askerleri tarafında nasıl acımasızca öldürüldüğüne tüm dünya medya aracılığı ile tanık oldu. 

Bütün bunlara rağmen başta BM ve Güvenlik Konseyi olmak üzere Uluslararası kurum ve kuruluşlar sürdürülen vahşete seyirci kalıyor. Halkların kendi kaderini tayin hakkı görmezden gelinip, ABD ve müttefiklerinin bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda yeniden yapılandırmasına göz yumuluyor. 

Biz aşağıda imzası olan kuruluşlar; Irak‘ta sürdürülen saldırı ve işgali şiddetle kınıyoruz. Bu saldırı ve işgalin sona erdirilmesini; Irak‘ın geleceğinin Iraklılar tarafından belirlenmesini istiyoruz.

Irak işgali sürecinde savaş suçu ve insanlığa karşı suç işleyenlerin, Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalarını ve hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını talep ediyoruz.

ABD ve müttefiklerine de sesleniyoruz; işgale derhal son verin ve vakit çok geç olmadan evinize dönün.

Yayına Giriş Tarihi

2004-11-18 08:15:00