HUKUKSUZ İHRAÇLARA SON!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 778 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 839 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 845 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 14 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan 692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 300'ün üzerinde meslek mensubunun ve 7000'in üzerinde kamu çalışanının ihraç edilmesine ilişkin olarak bir basın açıklaması yaptı.

HUKUKSUZ İHRAÇLARA SON!

15 Temmuz darbe girişimi yıldönümünün bir gün öncesi, 14 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanan 692 sayılı KHK ile 300’ün üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısı dahil olmak üzere 7348 kamu çalışanı daha ihraç edilmiştir.

İhraç edilenler arasında, kamu ve toplum yararı doğrultusunda mesleki, bilimsel çalışmalar ve sendikal faaliyet yürüten TMMOB eski İl Koordinasyon Kurulu Sekreterleri, bağlı Odalarımızın Şube yönetim kurulu üyeleri ve başkanlarının da olduğu meslektaşlarımız bulunmaktadır. Ömürleri, 15 Temmuz’un arkasındaki karanlık zihniyete ve darbelere karşı mücadele etmekle geçmiş, emek ve demokrasi mücadelesinde aktif yer almış olan üyelerimiz kamu görevlerinden ihraç edilmesinin kabul edilebilir yanı bulunmamaktadır.

15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki unsurların bertaraf edilmesi amacıyla ilan edilen Olağanüstü Hal, AKP’nin kendisine muhalif olan tüm kesimleri susturmak, sindirmek için kullanmaktadır. Hukuksuz ve keyfi biçimde yapılan bu uygulamalar hem kamu vicdanını zedelemekte, hem de Darbenin gerçek sorumlularıyla hesaplaşılmasını güçleştirmektedir.

Ülkemizdeki eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesinin parçası olan arkadaşlarımızın yaşadıkları mağduriyet büyümeden biran evvel görevlerine iade edilmelidir. Amacından saptırılarak baskı ve korku rejimine dönüştürülmüş Olağanüstü Hal uygulaması derhal kaldırılmalıdır. Nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı bilinmeyen ve yarattığı toplumsal tahribatı giderek büyüyen KHK’lara son verilmelidir.

Bu ülkedeki 500 bini aşkın mühendis, mimar ve şehir plancısının sesi olarak bizler, OHAL ve KHK hukuksuzluğuna karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Üyelerimize ve arkadaşlarımıza sahip çıkacağız!

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz.

Emin KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2017-07-17 08:30:00