KADINLARIN EŞİTSİZLİKLERE VE SÖMÜRÜYE KARŞI VERDİKLERİ MÜCADELENİN YANINDAYIZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Kadınların Eşitsizliklere ve Sömürüye Karşı Mücadelesinin Yanındadır

Ülkemizde aile, eğitim, çalışma yaşamı ve istihdam başta olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında kadınlara yönelik eşitsizlik ve şiddeti meşrulaştıran yaklaşımlar son yıllarda oldukça artmıştır. Ekonomik ve sosyal sömürü, kadınları toplumun alt bireyleri olarak görme, cinsel istismar ve şiddet toplumda yaygınlaşmaktadır. Gerici rejimin inşasında eşitsizliğe yapılan vurgu önemli bir yer tutmaktadır. Kadın cinayetlerindeki büyük artış, iktidarın açıklamaları ve uygulamalarındaki kadını ifade etme biçiminden bağımsız değildir.

Yaşamın tüm alanlarına yukarıdan aşağı müdahalelerle ve toplumu dinsel gericilikle kuşatan iktidar; bedenlerinden emeklerine kadar kadınları denetlemeye, kaç çocuk doğuracaklarından hangi yaşlarda evleneceklerine, hangi okullarda okuyacaklarına karışmakta; yaşamlarını kendilerinin belirleme özgürlüğünü yok eden uygulamaları dayatmaktadır.

Ancak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kez daha belirtmek isteriz ki kadınların ekonomik, siyasi, toplumsal yaşamda daha şiddetli bir sömürü ve eşitsizliğe tabi tutulması sadece kadınların değil tüm toplumun sorunudur. Kadınlar özgürleşmeden hiçbir toplum özgürleşemez. Bu nedenle eşit, özgür, demokratik, uygar bir Türkiye mücadelesi, kadınların örgütlü mücadelesi ile birlikte başarıya ulaşabilecektir.

Kadınların her alanda eşit ve özgür yurttaşlık mücadelesi aynı zamanda ülkemizin laiklik, demokratikleşme ve özgürleşme mücadelesidir. Odamız bu onurlu mücadelelerinde kadınlarla birlikte ve dayanışma içinde olmayı sürdürecektir. Birlik ve dayanışmanın en güzel günlerinden biri olan 8 Mart’ta ülkemizin birçok yerinde gericiliğe, sömürüye, baskıya, şiddete, taciz ve tecavüzlere karşı seslerini yükseltecek olan kadınların ve kadın meslektaşlarımızın 8 Mart’ı kutlu olsun diyor, baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden tüm kadınları sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2020-03-07 05:45:00