ÜLKEDE, BÖLGEDE, DÜNYADA BARIŞ İSTİYORUZ

×

Hata mesajı

  • User warning: The following module is missing from the file system: gmap. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1143 of /var/www/html/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 778 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 839 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 845 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar’ın “1 Eylül Dünya Barış Günü” nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış İstiyoruz

1 Eylül Dünya Barış Günü, Türkiye’nin, ülkemizin içinde yer aldığı bölgenin ve dünyanın barış gereksinimini bir kez daha hatırlatmaktadır. Zira ülkemizde Kürt sorunu, bölgemizde emperyalist müdahaleler, dünyada nükleer silahlanma ve savaş tehdidi söz konusudur. Emperyalistler ve büyük güçler arası gerilim ile birçok ülke yönetimlerinin iç sorunlarını şiddet temelinde ele alışları, halkların yaşamına kitlesel kırım, göç dalgaları ve kuşaklar boyu sürecek acılar şeklinde yansımaktadır.

Bu noktada halkların “savaşlara hayır”, “ülkede, bölgede, dünyada barış” istemleri öne çıkmaktadır. Bu seslere hem yönetimler hem de geniş kitleler tarafından kulak verilmeli ve bu istemler güçlendirilmelidir.

Ülkemizde iç ve dış politikanın, şiddet eksenli olarak yürütülmesi, toplumsal atmosferin militarizmle, milliyetçilikle, mezhepçi dincilikle belirlenmesine yol açmaktadır. Kürt sorununda sergilenen baskı ve şiddet, her iki tarafta derin acılara, toplumsal yarılmalara yol açmaktadır.

Halkımız ve bölge halkları her gün şiddet ve savaş ortamını soluyor. Oysa gereksinimimiz, barış, kardeşlik, adalet, refah ve mutluluktur. Ne yazık ki henüz bu gerekliliklerden çok uzakta bulunuyoruz. “Evlatlarımızı feda etmeye hazırız” sözlerini tekrar duymak ve acılara alışmak istemiyoruz.

Odamız, TMMOB çatısı altında, emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşit, özgür, laik, adalet ve hukukun üstünlüğü temelinde bir arada yaşamın hâkim kılınacağı demokratik bir Türkiye mücadelesinde savaş tamtamlarına karşı barışın yanında yer alacaktır.

Barış içinde bir dünya ve Türkiye mümkündür diyor, meslektaşlarımızı, halkımızı ve kamuoyunu silahların susturulması, ölümlerin durdurulması, adil bir barış, emperyalizmin ve siyasal iktidarın Suriye’ye müdahaleyi durdurması, savaş yuvaları olan İncirlik, ABD-NATO üslerinin kapatılması, bağımsız, eşitlikçi, özgürlükçü, barış içinde bir Türkiye, bölge ve dünya için tutum almaya çağırıyoruz.

Ali Ekber Çakar

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2017-08-31 11:15:00