YAŞASIN 1 MAYIS!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

SAVAŞA, İŞGALE, İŞSİZLİĞE, YOKSULLUĞA, SÖMÜRÜYE KARŞI BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA İÇİN 
YAŞASIN 1 MAYIS!

 

Oda Sekreteri Ali Ekber ÇAKAR‘ın yaptığı basın açıklaması yazının devamındadır.

1 Mayıs Pazar günü saat: 10.00‘da Oda Merkezimizde üyelerimizle buluşuyoruz
BASIN AÇIKLAMASI 
29.04.2005

 

SAVAŞA, İŞGALE, İŞSİZLİĞE, YOKSULLUĞA, SÖMÜRÜYE KARŞI BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA İÇİN 
YAŞASIN 1 MAYIS!

Ortadoğu'da emperyalist saldırı ve kuşatmalar yaşanırken, ülkemizdeki demokrasi güçleri de pek çok zorlukla boğuşuyor. Sosyal devletin kazanımları yok edilip ülkemizin yüz akı kamu işletmeleri SÜMERBANK, PETKİM, TÜPRAŞ, TÜGSAŞ, TEKEL, LİMANLAR, TELEKOM, THY, ERDEMİR, araç muayene istasyonlarında gündeme gelen özelleştirmeler, Köy Hizmetleri ve SEKA ile SSK'ların devri ve emperyalizme bağımlılık süreçlerinin bütün sonuçları iç içe geçerek Türkiye toplumunun kıskaç altına alındığı zor bir dönemden geçiyoruz.

Küreselleşme sürecine uyum adı altında peşpeşe gündeme gelen ve halkın ihtiyaçlarını yok sayan IMF yasaları ile eğitimden sağlığa, sosyal güvenlikten altyapıya, tarımdan yerel hizmetlere, kültürden haberleşmeye, ulaştırmadan enerjiye dek en temel sektör ve hizmetler özelleştirilerek serbest piyasa işleyişine açıldı. Emekçilere ve topluma yönelen bu piyasacı dalga, giderek kamu hizmetleri ve çalışma yaşamının bütününü kapsar hale gelmiştir. Kamu Yönetimi Temel Kanunu, Kamu Personeli Kanunu, Sosyal Güvenlik, Genel Sağlık Sigortası, Gelir İdaresi, diğer IMF buyruk ve yasaları ile stratejik sektörlerdeki özelleştirmelere dek toplum ciddi bir saldırı ile karşı karşıyadır.

Ülke ekonomisi uzun zamandır müdahale edilebilir bir alan olmaktan çıkmış durumdadır. IMF, DTÖ, ve ABD'nin direktifleriyle hareket eden AKP iktidarı, halkın gerçek gündemiyle ilgilenmemektedir. Ekonomi iyiye gidiyor, enflasyon düştü dövizde iniş devam ediyor ihracat patladı halkın durumu iyi kısacası ekonomide bir bahar havasının yaşandığı iddia ediliyor. Ancak yalancı baharların ardından dipten gelecek fırtınaları öngörmek için kâhin olmaya gerek yoktur. Zira adaletsiz bölüşüm insanlarımızı sefalete itiyor, toplum gelecek belirsizliği altında bunalıyor.

Çalışma yaşamında toplu sözleşmelerde sıfır zam dayatılıyor, uluslararası sözleşmeler imzalanırken aynı anda sendikalaşmak isteyen işçiler işten atılıyor, en son YAPI-YOL SEN'in haklı çıkışında görüldüğü gibi sendika yöneticileri gözaltına alınıyor.

1 MAYIS, tüm bu sorunların yeni hamlelerle bertaraf edilmesi için hazırlık günümüz!

İşçimiz, emekçimiz, işsizimiz, kamu çalışanımız, mühendisimiz, mimarımız, emeklimiz, köylümüz, öğrencimiz, esnafımız, gencimiz, kadın ve erkeğimiz ile 1 MAYIS'ta ortak taleplerimizi hep birlikte haykıracağız. 1 MAYIS'ta, ülkemizin NATO'nun sıçrama tahtası olmasına karşı, emekçi çocuklarının savaşta kırılmasına karşı, özelleştirmelerden dolayı halkımızın mağdur edilmesine karşı, işçi sınıfımızın yasalarla elinin kolunun bağlanmasına karşı, sendikaların gücünün yok edilmesine karşı alanlardayız.
1 MAYIS'ta iş için, ekmek için, kölelik yasalarının son bulması için, demokrasi için, emeğin kurtuluşu için, halkın örgütlü gücü için, adil gelir dağılımı ve paylaşım için, sendikasız, sigortasız çalışmaya son demek için barış ve kardeşlik için alanlarda, yan yana omuz omuza olacağız.

SÖMÜRÜNÜN OLMADIĞI BAŞKA BİR TÜRKİYE, BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜNDÜR!
YAŞASIN BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ!

 

TMMOB 
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
Oda Sekreteri
Ali Ekber ÇAKAR

Yayına Giriş Tarihi

2005-04-28 08:45:00