YENİ YILINIZI KUTLUYORUZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, Oda Üyelerine dönük Yeni Yıl Mesajı yayımladı.

Sayın Üyemiz,

Bildiğimiz üzere, geride bırakmak üzere olduğumuz 2018 yılında ülkemizde birçok olumsuz gelişme yaşandı. Eskiden yaşadığımız yeni bir yıla girme sevincini artık toplum olarak yaşayamıyoruz çünkü yaşamımızı ve geleceğimizi etkileyen bir dizi önemli sorun ülkemizi sarmış durumda. Ülkemiz, halkımız ve mesleğimiz mühendislik bugün birçok güçlükle karşı karşıya.

Cumhuriyet, laiklik, demokrasi, hukukun üstünlüğüne dair normlar sürekli çiğnenmekte; meslek alanlarımız ve meslek örgütlerimize yönelik saldırılar artmaktadır. Ülkemizde gerilim ve antidemokratik bir atmosfer hakim olmuştur. Laik sosyal hukuk devleti, demokrasi, yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı ilkeleri ile basın, ifade, örgütlenme hak ve özgürlükleri fiilen ortadan kaldırıldı.

Gündemden hiç düşmeyen iş cinayetleri ile çocuklara ve kadınlara yönelik taciz, tecavüz, cinayetler ile istismarı meşrulaştıran yaklaşımlar arttı. Eğitimde ve kamusal yaşamda bilimin, tekniğin, aydınlanma ve laiklik değerlerinden uzaklaşıldı, gericilik hâkim oldu. Enflasyon, işsizlik, yoksulluk, dış borçlar ve merkezi yönetim bütçe açığı arttı; ekonomi küçülme, durgunluk ve bunalım yönelimine girdi.

Özel olarak Odamız, kardeş Odalarımız, üst birliğimiz TMMOB ve meslektaşlarımız açısından da meslek alanlarımız, mesleki denetim yetkilerimiz ve kamu kurumu niteliğindeki Anayasal özerk meslek kuruluşu konumumuz sürekli olarak zayıflatılmaya çalışılmaktadır.

Ancak bütün olumsuzluklara karşın Odamız mesleki çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. Oda Yönetim Kurulu olarak, çalışmalarımıza katkıda bulunan bütün üyelerimize teşekkür ediyor, önümüzdeki zor dönemde Odamızı sahiplenme ve katkılarınızın artarak devamını diliyoruz.

İşsizliğin ve meslek dışı alanlarda çalışmanın yayıldığı günümüz koşullarında, meslek alanlarımızı koruma ve genişletme mücadelesi vermek; TMMOB ve Odalarımızın hiyerarşik vesayet altına alınmasına karşı, Odamız ve TMMOB’yi birlik içinde koruyarak geleceğe taşımak sorumluluklarımız arasındadır.

Oda Yönetim Kurulu olarak, 2019 yılının üreten, kalkınan, hakça bölüşen, eşitlikçi, adaletli, demokratik, barış, kardeşlik içindeki bir Türkiye yürüyüşümüzde bizleri özlemlerimize yaklaştıran bir yıl olması ve esenlik dilekleriyle yeni yılınızı kutluyor, saygılar sunuyoruz.

Yunus YENER

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2018-12-27 07:30:00