ODAMIZ LABORATUVARI KALMEM, RÜZGÂR ENERJİSİ ALANINDA RÜZGAR İSTASYONLARININ KONTROLLERİ KONUSUNDA DA HİZMET VERMEYE BAŞLAMIŞTIR.

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında, Rüzgâr enerjisine dayalı önlisans başvurularında EPDK’ya sunulan Rüzgâr Ölçüm İstasyonu Kurulum Raporu (Ek-3) ve Rüzgâr Ölçüm Sonuç Raporu (Ek-4) Odamız laboratuvarınca onaylanmaya başladı.

02.11.2013 tarih ve 28809 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlülüğe giren Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında, Rüzgâr enerjisine dayalı önlisans başvurularında EPDK’ya sunulan Rüzgâr Ölçüm İstasyonu Kurulum Raporu (Ek-3) ve Rüzgâr Ölçüm Sonuç Raporu (Ek-4) Odamız laboratuvarınca onaylanmaya başladı.
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kalibrasyon Laboratuvarı ve Metroloji Eğitim Merkezimiz-MMO KALMEM, teknik alt yapısı ve alanında uzman kadrosuyla çeşitli sektörlerin yanı sıra rüzgâr enerjisi sektörüne yönelik çözümler üretmektedir.
2016 yılında kendi bünyesinde tasarlayıp ürettiği %100 yerli olan Rüzgâr Tünelini devreye alan merkezimiz kepçeli anemometrelerin kalibrasyonunu akreditasyon kapsamı dahilinde IEC 61400-12-1 Ed.2’ye uygun olarak gerçekleştiren Türkiye’deki tek kurum olma niteliğine sahip olmuştur. Ek olarak, Rüzgâr ve Güneş Ölçüm İstasyonlarında kullanılan basınç, sıcaklık, nem, rüzgâr yönü ve rüzgâr hız sensörlerinin tamamının kalibrasyonu, odamız merkezi tarafından akredite olarak uluslararası eşdeğer nitelikte gerçekleştirilmektedir.
2017 yılının Aralık ayında TÜRKAK tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda IEC 61400-12-1 Ed.2 standardına uygun olarak “Kurulu veya Potansiyel Rüzgâr Türbin Sahalarında Rüzgâr Ölçümleri, Rüzgâr Ölçüm Verilerinin Düzenlenmesi, Analizi ve Değerlendirilmesi” kapsamında akredite olan MMO KALMEM, Rüzgar Ölçüm İstasyonu Uygunluk Onay Raporu ve Meteorolojik Ölçüm Sonuç Raporu uluslararası eşdeğer nitelikte TS EN ISO/IEC 17025 standardından akredite olarak hazırlayabilmektedir. 
Merkezimiz Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde tarif edilen akredite kuruluş tanımının şartlarını yerine getirerek Rüzgâr Ölçüm İstasyonu Kurulum Raporu (Ek-3) ve Rüzgâr Ölçüm Sonuç Raporu (Ek-4) düzenleyip onaylayabilecek duruma ulaşmıştır.
Bu kapsamda 5 Eylül tarihinde EPDK Elektrik Piyasası Dairesi, Rüzgâr ve Güneş Enerjisi Grup Başkanlığı’na bir ziyaret düzenleyen heyetimiz, ilgili akreditasyon faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaparak ve karşılıklı görüş paylaşımında bulunmuştur. Ayrıca kuruldan alınan olumlu değerlendirme ile rüzgâr enerjisi uzmanlık alanlarında katkılarını artırmak niyetinde olan Odamız TÜREB resmi kurum üyeliği başvuru yapmıştır. Tüm bu faaliyetlerimizi, 5-6 Kasım tarihlerindeki Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi’ndeki (TÜREK 2018) standımızda rüzgâr enerjisi sektörüne tanıtacağız. İlgililere duyururuz.