1 MAYIS 1977 KATLİAMI'NDA YİTİRDİKLERİMİZ KAZANCI YOKUŞUNDA ANILDI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

1 Mayıs 1977 yılında Taksim Meydanında yaşanan katliamda hayatını kaybedenler Kazancı Yokuşu'nda anıldı. 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin çağrısıyla bir araya gelenler, Atatürk Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek Kazancı Yokuşu girişine kadar sloganlarla yürüdü.

 Kazancı Yokuşu’na gelinmesinin ardından ilk olarak 1 Mayıslarda, devrim ve demokrasi mücadelelerinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Anma etkinliğinde ilk sözü DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu aldı. 1 Mayıs 2018’in, içinden geçilen günlerde sadece tarihsel değil, büyük bir politik anlamı da olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, “1 Mayıs 1977’dir, ’89’dur, ’96’dır ve yüzbinlerle bu meydanda buluştuğumuz 2010’dur. 77’deki canlarımızdır, Haziran İsyanı’nda toprağa verdiğimiz evlatlarımızdır. Kemal Türkler’dir, Mehmet Akif Dalcı’dır. 1 Mayıs aynı zamanda meydandır. Dünyanın tüm ülkelerinde en kitlesel biçimde en merkezi meydanlarda kutlanmasıdır, o nedenle Taksim’dir” dedi.

İktidarın korkusu ile Taksim’i yasakladığını, AKM’yi yıktığını belirten Çerkezoğlu, “Emek var oldukça, işçi sınıfı var oldukça, emeğin hakları ve 1 Mayıs mücadelesi devam edecektir” dedi. Çerkezoğlu, 2018 1 Mayıs’ında 50’nin üzerinde emek örgütü, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti olarak 1 Mayıs’ı milyonların yan yana geldiği demokrasi buluşmalarına dönüştüreceklerini ifade etti ve tüm emekçileri, işçileri, işsizleri, kadınları ve gençleri İstanbul’da Maltepe Meydanı’na ve Türkiye’nin tüm meydanlarına çağırdı.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 1 Mayıs 1977’den bu yana karanlık güçlerin bu tip saldırılar ve katliamlar düzenlediğini hatırlatırken, emek ve demokrasi güçlerinin de 41 yıldır bu mücadeleyi ısrarla sürdürdüğünü kaydetti. Bozgeyik, Taksim ısrarından nasıl vazgeçmedilerse emek, demokrasi, barış mücadelesinden de asla vazgeçmeyeceklerini ve 24 Haziran’da AKP-MHP ittifakına gerekli yanıtı vereceklerini ifade etti.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 1 Mayıs 1977’nin de aralarında olduğu kitlesel katliamların arkasında emperyalizm, onun işbirlikçileri, kontrgerilla ağları olduğunu kaydetti. Katliamların hedefinin toplumsal mücadeleleri bastırmak olduğunu ifade eden Koramaz, yakın zamanda 10 Ekim Ankara Katliamı’nın davasında da benzer bir biçime katillerin korunduğuna dikkat çekti. Koramaz, faşizme karşı mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

TTB adına Raşit Tükel de 1 Mayıs 2018’in önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Tükel, 1 Mayıs’ta Maltepe’de ve Türkiye’nün tüm meydanlarında demokrasi, özgürlük, barış taleplerini haykırmak gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Kazancı Yokuşu’nun başına karanfiller bırakıldı.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz'ın konuşmasının tam metni şöyle:

Sevgili Dostlar, Sevgili Basın Emekçileri,

Bundan 41 yıl önce bu meydanda, bu sokağın başında katledilen arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı anmak için bir aradayız.

Hepsinin mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyorum.

500 bin kişinin umutla doldurduğu bu meydanı kana boyayan katilleri, cinayet şebekelerini bir kez daha lanetliyorum.

Sevgili dostlar,

Artık hepimiz biliyoruz ki, kitlesel katliamlar sadece saldırıya maruz kalanları değil, tüm toplumu hedef almaktadır.

1 Mayıs 1977 yılında burada gerçekleşen katliamın hedefinde de sadece burada hayatını kaybeden arkadaşlarımız ya da burada toplanan yüzbinlerce kişi yoktu.

Katliam, o dönem yükselmekte olan muhalefet hareketlerinin nezdinde tüm toplumu hedef almıştır.

Katliamın amacı, işçi sınıfının, solun, devrimcilerin önünü kesmektir.

Katliamın ardından emperyalistlerin güdümündeki faşist saldırganlık yeni bir boyut kazanmıştır.

1 Mayıs Katliamı, Türkiye’deki kitle kıyımlarının başlangıcı, 12 Eylül Darbesine giden yolun hazırlayıcısı olmuştur.

Bu katliamın ardından ülkenin her yanında savunmasız kesimleri hedef alan sayısız katliam yaşanmıştır. Beyazıt’ta, Balgat’ta, Bahçelievler’de, Maraş’ta, İnciraltı’nda ve Çorum’da yaşanan kitlesel kıyımlar tarihinin miladı 1 Mayıs 1977 Katliamıdır.

1 Mayıs katliamının failleri, sonrasında yaşanan tüm katliamların da failleridir.

1 Mayıs 1977 Katliamının sorumlularını açığa çıkartmayanlar, sonraki bütün katliamların da üzerlerini örtenlerdir.

Kaybettiğimiz arkadaşlarımızı unutmadığımız gibi, katilleri de asla unutmayacağız ve hesap soracağız!

Sevgili Dostlar,

Toplumu susturmak ve sindirmek için kitlesel katliamlara başvurma yöntemi geçmişte kalmış bir yöntem değildir.

Son 3 yılda Suruç’tan Diyarbakır’a, Ankara’dan İstanbul’a kadar uzanan pek çok ilimizde benzer kitlesel katliamlar gerçekleştirilmiştir.

Bu katliamların izi sürüdüğünde ipin ucu, geçmişteki katliamları planlayan aynı emperyalist cinayet şebekelerine çıkacaktır.

Dün nasıl ki 1 Mayıs Katliamının gerçek failleri ortaya çıkartılmadıysa, bugün de 10 Ekim’in, Suruç’un, Diyarbakır’ın gerçek failleri ve arkasındaki kirli ilişkiler ortaya çıkartılmamaktadır.

Herkes bilsin ki, katliamlarla arkadaşlarımızı bizden koparabilirler, sevdiklerimizi ellerimizden alabilirler ama bizlerin gelecek güzel günlere olan inancını asla yok edemezler.

Eşit, özgür, demokratik bir dünyada insanca yaşam mücadelemizi durduramazlar.

Bundan 41 yıl önce işçiler, memurlar, mühendisler, mimarlar, öğrenciler hangi duygu ve umutla bu meydanı doldurduysa, yarından sonra Türkiye’nin dört bir yanında milyonlarca kişi aynı duygu ve umutlarla meydanları dolduracaklar.

Emperyalizmin, faşizmin ve gericiliğin karanlığına karşı, eşit, özgür, bağımsız, laik ve demokratik bir Türkiye özlemini haykıracaklar.

TMMOB adına, bu mücadelede hepimize kolaylıklar diliyorum. 1 Mayıs 77’de ve sonrasındaki katliamlarda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı sevgi, saygı ve hasretler anıyorum.

Emin KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı